Zahradní vřesoviště - aranžmá

Jak vypadá vřesoviště. Květenství vřesu. Založení vřesoviště. Údržba vřesoviště – málo práce, hodně vřesu. Aranžmá vřesoviště. Vřesoviště a dobrý základ. Vřesoviště je napodobeninou volné přírody, proto se jí nechejte inspirovat.

Vřesoviště a dobrý základ

používejte v případě vřesů a vřesovců větší množství od jednoho druhu a odrůdy. Jednotlivé odrůdy se po čase zapojí a vytvoří souvislé, velmi působivé porosty. Dbejte hlavně na to, aby v popředí byly nejnižší rostliny. Nejvyšší druhy patří naopak do pozadí. Kromě samotných vřesovcovitých rostlin se do vřesoviště hodí miniaturní i větší borovice, menší formy smrků, modřínů, na větších plochách může v pozadí růst bříza nebo dub. Velmi harmonicky ve vřesovišti působí různé trsnaté druhy trav. Jako doplněk můžete použít zajímavé kameny nebo omšelé kusy kořenů či jiné samorosty porostlé mechy a lišejníky.

Jak vypadá vřesoviště

Vřesoviště je napodobeninou volné přírody, proto se jí nechejte inspirovat. Vyžaduje zvláštní umístění, nejlépe v blízkostí zídek a svahů, v lehkém polostínu. Místo doplňte omšelými kameny, travinami, pařezy. Zajímavé je, že vřesovištní zahrada působí, jako by se v ní zastavil čas. Vřes tvoří metlovitě větvené nízké keříky.

Květenství vřesu

Vřes kvete na podzim. Květy mohou být bílé, růžové fialové nebo červené, v různých odstínech. Některé druhy mají celou zimu barevná poupata.

Založení vřesoviště

Vřesoviště není náročné na údržbu, vyžaduje ovšem kyselou půdu. Do hloubky 30 cm ji musíte doplnit pískem a rašelinou. Asi 3-6 cm dlouhé řízky zapíchejte do substrátu, který udržujte mírně vlhký. Zasypejte jej hrubou kůrou. Ideální dobou pro založení vřesoviště je duben. Menší vřesy vysaďte dopředu, větší by měly osamoceně stát v pozadí. Uspořádání nemusí být pravidelné.

Údržba vřesoviště – málo práce, hodně vřesu

Údržba vřesoviště není nenáročná. Důležitě je občas jej prosypat rašelinou nebo kůrou a podle potřeby porosty prostříhávat. Pokud sestřih zanedbáte, budou keříky řídnout a rozvalovat se do stran. Překryjete-li je v zimě chvojím, udrží si nízký vzrůst a celistvost a vy si ušetříte spoustu práce.

Aranžmá vřesoviště

Nabídka vřesů je široká, v našich zeměpisných šířkách se ale nejlépe dokáže uchytit vřesovec pleťový, popelavý, čtyřřadý a těkavý. Vřesoviště můžete doplnit rododendrony, jinými, menšími keříky (Kalmia anguostifolia). Oživení přinesou žluté květy kručinky, azalky, čilimníky a dlouhé trávy (např. kostřava sivá). Ze stromů se nejvíce hodí jehličnany, z listnatých bříza, jeřáb nebo vrba. Pokud budete chtít zařadit trvalky, vybírejte ty, kterým nevadí kyselá půda. Uprostřed vřesoviště můžete vysadit borůvky, ostružiny nebo brusinky (a z nich si pak připravit výborný brusinkový kompot).

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21610 (zahrada-bydleni.cz#8934)


Přidat komentář