Návrhy a realizace zahrad - Mělník a okolí

Máte pozemek, na kterém jste si postavili dům a nyní uvažujete, co vysadit na zahradě nebo jakou zahradu vůbec vytvořit? Anebo jste si pořídili starší domek se zahradou a chcete ji předělat k obrazu svému? Poradíme Vám.

Mít svůj vlastní dům se zahradou, to je sen mnoha lidí. Pokud se Vám poštěstilo vyplnit si jej, určitě máte velikou radost. Nyní ale přichází na řadu otázka, co se zahradou.

Jak si vytvořit zahradu - Mělník a okolí

I když jste si dlouho představovali, jak si budete užívat zahrady, ke konkrétním plánům jste se pravděpodobně nikdy nedostali. A jak taky, když jste předem neznali velikost zahrady, její umístění vůči světovým stranám, sklon a typ terénu, klimatické podmínky apod.

Teď, když se Vám přání vyplnilo a máte vlastní pozemek, můžete konečně začít pracovat na návrhu své zahrady. Pokud nemáte žádné zkušenosti s vytvářením zahrad, můžete si pomoci četbou odborných knih nebo webových stránek zaměřených na zakládání různých typů zahrad, jejich rozčlenění, výběr druhů stromů, keřů, bylin a květin, zeleniny a jiných rostlin… Na zahradě je možné umístit také prvky zahradní architektury, třeba altán či pergolu, dětské hříště anebo třeba i dekorativní můstky, velké kameny nebo plochy z menších kamenů aj.

Návrh zahrady od profesionála Mělník a okolí

Pakliže si však stále nejste jisti, jak by měla Vaše zahrada vypadat, anebo nemáte čas na čtení tématických knih, či Vám chybí trpělivost, můžete se obrátit na profesionální firmu, která Vám návrh zahrady vytvoří a v případě zájmu jej také zrealizuje.

Jak by měla zahrada vypadat?

Když oslovíte firmu zabývající se návrhy a realizacemi zahrad, je dobré mít nějakou alespoň částečnou představu o své budoucí zahradě, kterou sdělíte zástupci firmy, jenž Vás navštíví. Pro začátek si můžete zkusit odpovědět na následující otázky:

  • Uvítáte zahradu vhodnou spíše pro pasivní odpočinek, anebo chcete mít na zahradě i záhony pro zeleninu a ovocné stromky, o které se budete muset starat? Chcete na zahradě sklízet vlastní plody?
  • Chcete mít na zahradě pečlivě střižený trávník, anebo se Vám více líbí trávník ve stylu květnaté louky?
  • Jak často budete plochu trávníku využívat pro Vaše aktivity? Nebude se více hodit trávník vhodný pro vyšší zátěž?
  • Nebude Vám vadit, či dokonce přivítáte, když bude zahrada potřebovat průběžnou aktivní údržbu, anebo dáváte přednost zahradě ve stylu anglického parku, která žádnou zásadní péči nepotřebuje?
  • Máte nějaké oblíbené dřeviny? Dáváte přednost spíše menším stromkům, anebo by Vám na zahradě nevadily ani mohutné a vysoké stromy? Chcete jen okrasné stromy, či byste chtěli mít i ovocné?
  • Chcete mít na zahradě vodní prvek? Postačí Vám jen malé okrasné jezírko, anebo byste raději větší a hlubší koupací jezírko? Líbilo by se Vám, kdyby byl součástí jezírka také potůček nebo vodopád?
  • Líbí se Vám kameny? Na zahradě mohou mít kameny rozličné využití. Rádi byste kamennou dlažbu, objekty z kamenů anebo velké solitérní kameny? Z kamenů lze vytvořit také objekt, jež má svým tvarem a stylizací připomínat a nahrazovat vodní plochu. Vhodným doplňkem k takové ploše je malý klenutý můstek. Líbil by se Vám?
  • Zahrady mohou být neutrální, anebo zaměřeny určitým směrem, například japonská zahrada, anglická zahrada, tradiční zahrada našich babiček, …
  • Máte děti? Chcete pro ně na zahradě vystavět pískoviště, prolézačky, houpačku, apod?
  • Chtěli byste mít na pozemku zahradní stavby, jako třeba pergolu či altán nebo zahradní domek?

Kdy se obrátit na profesionály v oblasti zahrad?

Pokud již máte jasnou představu o své zahradě, ale přesto byste uvítali profesionální rady a pomoc, obraťte se na firmu, která nabízí návrhy zahrad.

Profesionální firmu zabývající se návrhy zahrad však můžete využít i v případě, že zatím nemáte ani tušení, jaký typ zahrady byste chtěli. Pracovník Vám položí různé otázky, předloží možné obecné varianty zahrad a snad Vás něco zaujme. A i kdyby ne, můžete návrháři nechat zcela volné ruce a nechat se překvapit, s jakým řešením přijde. Samozřejmě musíte počítat s tím, že vypracování návrhu nebude zadarmo. Ovšem některé firmy nabízejí návrh zahrady zdarma pro toho, kdo si jej následně nechá zrealizovat, tzn. pokud návrh přijmete a přejdete k realizaci, nemusíte za něj již platit.

Kde načerpat inspiraci pro zahradu?

Rádi byste se inspirovali již zrealizovanými zahradami? Pak můžete navštívit různé botanické zahrady a parky. Uvidíte zde velké množství různých druhů rostlin – stromů, keřů, květin, bylin, travin nebo vodních rostlin a také prvků zahradní architektury, kamenů a kamenných objektů, vodních ploch aj. Při návštěvě zahrad a parků se můžete inspirovat také tím, jak jednotlivé rostliny vypadají vedle sebe a jaké mohou tvořit kombinace, jak dřeviny vypadají, když se nechají růst volně, anebo když jsou pravidelně střižené, jak lze pojmout trávník a jak může do zahrady zapadnout vodní plocha, kameny anebo dřevěná zahradní architektura apod.

Jak se postupuje při návrhu zahrady?

Pokud si jste jisti, že při návrhu zahrady chcete využít profesionální pomoc, můžete očekávat návštěvu pracovníka firmy na Vaší zahradě. Pro návrh je totiž nezbytné předmětný pozemek nejdříve dobře zmapovat. Důležité jsou rozměry pozemku a jeho orientace vůči světovým stranám, zda je pozemek v rovině nebo ve svahu, v jaké nadmořské výšce se nachází, zda pozemek leží v závětří anebo na exponovaném místě vystaveném větrům, jaký druh půdy na něm převažuje, přičemž půdní složení se může v jednotlivých částech pozemku lišit, zda je pozemek suchý, anebo se na něm nacházejí trvale zamokřená místa aj.

Zároveň Vám bude pracovník pokládat rozličné otázky, aby si udělal představu o Vašich preferencích a přizpůsobil jim návrh zahrady.

Modelace terénu zahrady

Dále pracovník firmy potřebuje vědět, zda jste s terénem zahrady spokojeni tak jak je, anebo byste raději provedli nějaké změny. Pokud je zahrada v úplné rovině, je možné pro její ozvláštnění vytvořit různé terénní vlny, kopečky apod. Tyto objekty rovinnou zahradu učiní zajímavější a zároveň mohou sloužit jako jakási ochrana před zraky nebo hlukem od sousedů či z ulice a také pro vytvoření závětří.

Pakliže je zahrada ve svahu anebo se na ní nacházejí různé nerovnosti, je možné pro pohodlnější využívání zahrady vytvořit terasy – rovná místa, která poslouží pro posezení nebo pro hry dětí, jako záhony pro zeleninu aj. Jestliže jsou na pozemku různé rýhy, hrboly aj., je vhodné je vyrovnat, neboť si tím značně usnadníte práci při pozdějším sekání trávy. Nebo je můžete na svém místě naopak ponechat a využít je jako základ pro vytvoření zajímavých terénních objektů – terénních vln a kopečků, jak jsme si je již uvedli výše.

Realizace zahrady dle vytvořeného návrhu Mělník a okolí

Na základě zmapování pozemku a Vašich preferencí bude vytvořen návrh zahrady. Pokud s ním budete spokojeni, můžete podle něj svou zahradu vytvořit vlastními silami, anebo** realizaci** rovněž přenechat profesionálním zahradníkům.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21624 (zahrada-bydleni.cz#9819)


Přidat komentář