Návrh a realizace zahrad

Zahrada je dnes spíše chloubou, než úložištěm nepotřebného materiálu a tak není divu, že lidé investují horentní částky, aby svoji zahradu vyšperkovali. K celkové úpravě pak pomohou profesionálové.

Zahrada dnes není to, co bývala před dvaceti, třiceti lety. Tehdy sloužila především jako místo pro úložiště různého materiálu, nebo chovu domácích zvířat, které si pochodovali, kudy chtěli a tak na pěstění zářivě zeleného trávníku nikdo ani nepomyslel. Jak pak by také ano, když zvířecí trusy a výkaly tvořili přírodní hnojivo pro všechna tato chovná zvířata.

Aby přátelé naoko záviděli nádhernou zahradu

Jenže dnes je situace zcela odlišná. Lidé spíše pracují v kancelářích, a pokud mají dům se zahradou, směřují, aby právě přítomná zahrada byla místem pro maximální odpočinek, kde načerpají nových sil a snáze se tak odreagují nejen sami, ale třeba i na zahradní párty, kterou mohou pořádat pro hrstku nejbližších přátel. A pokud už někoho pozvou, hledí si, aby přátelé zahradu nejen obdivovali, ale i také ve skrytu duše záviděli. Samozřejmě v rámci dobrých mravů a v dobrém slova smyslu. Každý přece touží po tom, mít dokonalé prostředí, kam se bude rád vracet. A zahrada může být právě tím místem, obzvlášť pro osoby pracující u počítače, jež tráví celé dny v uzavřených kancelářích. Nádherná zahrada tak může být tím nejlepším relaxem pro přepracovanou duši.

Realizujeme vlastní zahradu sami

Kdo je šikovný, může si vytvořit návrh vlastní zahrady zcela sám, ve své vlastní režii. Je to zcela jednoduché a prosté. Z námětů. Které se vám samotnému líbí vybrat to, co je vám nejmilejší a to zakomponovat do celé zahrady. Využijte každého prostoru, a pokud jsou na vašem trávníku výrazné prohlubně, využijte je například pro realizaci zahradního jezírka, nebo jiné vodní plochy. Naopak temné kouty jsou vhodné jako místo pro vysoké rostliny, a keříky, jinde zas ovocné stromky. Krásné jsou altánky, ale i jiné zahradní domky, spolu se zahradním nábytkem ve stylu, který mu odpovídá. Možností je samozřejmě mnoho, i když se rozhodnete pro jednoduchou úpravu, složenou z jemného trávníku a bazénu. I tak realizace takové zahrady bude potřebovat čas a péči.

Někdy se to holt nepovede silou vlastní

Jenže ne vždy jsou na realizaci zahrady vhodné pouze ruce laiků. Dost často se stává, že lidé v zápalu budování skvostné zahrady dost opomíjí různé a důležité faktory, jako jsou místa umístění a také mnohdy to s různými prvky přeženou, že plán poklidné zahrady se v konečném důsledku jeví jako naprostá katastrofa spojená s kýčovitým zážitkem z celého počinu dobře myšlené zahrady. Proto je v takovém okamžiku vhodné si zavolat na pomoc odborníky.

Zkušenosti na slovo vzaté

Profesionálové, jenž se realizací zahrad zabývají, mají obvykle bohaté zkušenosti, co se celkového obrazu krásných zahrad týče a na základě potřeb a představ zákazníka, jsou schopni vyhovět a naplnit veškeré tužby. Je dobré, že podle celkového obrazu zahrady jsou schopni posoudit, zda daná rostlina bude na určeném místě úspěšná a poroste, nebo se jí naopak dařit nebude a majiteli zahrady tak doporučí jiné místo, či jinou rostlinu.

Co se do zahrad sluší a patří

Schodiště a dlažby

Samozřejmě zahrada není jen trávník, bazén a pár kytek, případně stromů a keřů, ale je nutno se na zahradě nějakým způsobem pohybovat. Proto schodiště je v některých případech nutností. Pro moderní ráz, který se drží tradic a zachová si takový ten pravý přírodní a romantický úkaz. Často lidé žádají** kamenné schody**, tady je však zdůraznit, že pro starší občany nejsou takové ne-jednotvárné schody nejlepším řešením. Dále je pak nutno také zohlednit případnou dlažbu, protože zahrada je dnes jakoby spojením dvorku a samotné zahrady, jak to bývalo kdysi a proto je potřeba, aby byl prostor i pro odpočinek na terase, případně ploše, která terasu plně zastoupí.

Zídky

Velké zahrady, ale i ty menší, pokud se realizují do plných podob, obvykle potřebují oddělit jisté části zahrady. To se nejlépe povede malou zídkou a to jak suchou zídkou, tedy s použitím přírodního a prostého kamene, nebo pak klasickou zídkou, která může mít i více uplatnění. Suché zídky jsou pak také nutností ke zpevnění zeminy v případném převýšení, jinak se po čase vlivem přírodních úkazů může majitel zahrady dočkat nepěkných obrázků. Pro silné zpevnění se pak používají gabiony, neboli dráto-koše, naplněné kamením. Ultra silné zpevnění je tak zaručeno.

Pergoly, altány

Snad na každou správnou zahradu patří pro kouzlo romantiky altánek, vhodný pro maximální relaxaci, uvolnění a pohodu, načerpání nových myšlenek.** Altánky** jsou tradiční, ale moderním prvkem, který sice již existuje po mnoho let, ale v posledních letech se silně dere do popředí, jsou pergoly. Přírodní stříška, někdy s prvky moderní doby je skvělým doplňkem pro moderní zahradu. Na zahradu zkrátka cokoli, co je zastřešeno patří, aby se tak dal čas trávit venku i v případě občasných přeháněk.

Jezírka, potůčky a vodní plochy

Romantický ráz zahrady bude umocněn ve chvíli, kdy samotnou zahradu zrealizuje do podoby, kde bude mít místo i přírodní vodní úkaz, tedy jezírko a ideálně s cirkulujícím** potůčkem, skalkou** aj. to je důležité a nezbytné nejen pro klidný obrázek zahrady, ale i naprostou relaxaci a božský klid. Díky takovým místům načerpáte dost snadno ztracených duševních sil a stejně tak vaší zahradě se bude mnohem lépe dařit, bude-li mít pevnou závlahu. I malé jezírko je základem k nádherně rostoucí zahradě. Jezírka jsou vhodná i ke koupání. Nemusí jít nutně o bazén. Svlažit v horkém dnu může právě i vybudované** jezírko s přírodními lekníny**.

Trávníky

Nezbytnou součástí každé správné zahrady jsou travnaté plochy a trávníky. Ukázkovým příkladem je ležení na měkké, zelené trávě se štěnětem ve slunečný den. Takto vypadá skutečné štěstí, takže proč toho nedosáhnout, když to není až tak nemožné. Dnes se tradičním způsobem husté trávníky nevysazují, ale užívá se technologií moderní doby, kdy se pokládají jednotlivé kusy trávníkových koberců. Ty po krátkém čase zakoření a trávník pak stačí řádně udržovat dle příslušných instrukcí.

Květiny, rostliny a keře

Pro nenadálý úkaz v podobě nádherné zahrady je téměř nutností zasadit stromky, keře, květiny a další rostliny. Pokud už zahradu máte, proč ji nevyužít k pěstování oblíbených plodin, jako jsou jahody, maliny, ale i rybíz, jabloně, švestky, třešně a mnoho dalších. Většina z nich je poměrně nenáročná na údržbu a potěší vás lahodné plody, vlastnoručně vypěstované. Ty vždy chutnají lépe. Pro dokonalost celé zahrady je pak vhodné pěstovat i květiny, zase podle doporučení a vlastní představy.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21629 (zahrada-bydleni.cz#9825)


Přidat komentář