Žumara - chamaerops humilis

Žumara - chamaerops humilis – stanoviště. Chamaerops humilis množíme převážně semenem. Semena dva dny před výsadbou máčíme v teplé vodě (30 – 35°C). Poté semena vysazujeme do substrátu. Když jsou palmy velké 10 centimetrů, musíme je přesadit do květináče.

Žumara - chamaerops humilis

Palmy jsou rostliny, které slouží převážně k výzdobě interiérů. Proč si také nepořídit nějakou palmu? Například žumaru. Návod na pěstování chamaeropsu humilis.

Žumara - chamaerops humilis – stanoviště

Žumara vyžaduje světlé stanoviště v bytě, ne však přímé sluneční světlo.

Žumara - chamaerops humilis – teplota

Rostliny vyžadují teplotu 25 – 28 °C. V zimě by teplota při pěstování chamaeropsu neměla klesnout pod 18°C.

Žumara - chamaerops humilis – substrát

Žumara vyžaduje propustný živný substrát s větším podílem rašeliny. Vhodný pěstební substrát pro pěstování žumary, se skládá z rašeliny, listovky, drnovky a písku.

Žumara - chamaerops humilis – zálivka

Rostliny vyžadují pravidelnou zálivku, nesnášejí však přemokřený substrát.

Žumara - chamaerops humilis – hnojení

Chamaerops humilis hnojíme 2 x měsíčně vícesložkovým hnojivem pro pokojové rostliny.

Žumara - chamaerops humilis– přesazování

Rostliny přesazujeme, pokud kořeny vyčnívají z květináče. Palmy špatně snáší časté přesazování.

Žumara - chamaerops humilis – množení

Chamaerops humilis množíme převážně semenem. Semena dva dny před výsadbou máčíme v teplé vodě (30 – 35°C). Poté semena vysazujeme do substrátu. Když jsou palmy velké 10 centimetrů, musíme je přesadit do květináče.

Žumara - chamaerops humilis – choroby a škůdci

Zahnědlé špičky listů chamaeropsu

Příčinou je suchý vzduch. Během teplého počasí nezapomínejte listy pravidelně rosit. Dalšími možnými příčinami mohou také být nedostatečná zálivka, chladný vzduch či poškození.

Žloutnutí listů palem

Příčinou je nedostatečná zálivka. Při nedostatečné zálivce budou během letních měsíců kořeny palmy trpět suchem.

Hmyz

Obtíže může způsobit sviluška, puklice a vlnatka.

Drobné hnědé skvrny na listech

Příčinou je skvrnitost, která byla vyvolaná přelitím nebo nachlazením rostliny. Napadené listy odstraňte. Další možnou příčinou může být velmi tvrdá zálivková voda.

Hnědé listy žumary

Bývá přirozené, pokud ty nejspodnější palmové listy hnědnou a klopí se. Odstraňte je ne trháním, ale odříznutím. Při hromadném hnědnutí listů navíc ve spojení s hnilobou je příčinou přelití.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21585 (zahrada-bydleni.cz#9518)


Diskuze a zkušenosti

Renata | 02.05.2013 14:41
žumara chamaerops humilis Dobrý den. Chtěla bych jen vědět jak to tedy je. Někde píší že je mrazuvzdorná a někde že ne. Tak jak to je?

karel | 16.04.2015 16:09
Re: Žumara - chamaerops humilis Ano, taky by mě to zajímalo. Tyto rady jsou velice rozlišné od rad jiných!!!!

Veronika | 03.05.2015 11:58
Re: Žumara - chamaerops humilis Mě by spíše zajímalo,tady píší,že nesmí na přímé slunce a jinde,že muže,že ji to nevadí... to je jako v kocourkově... chjoo


Přidat komentář