Střídání plodin

Do kořenové zeleniny patří mrkev, pastiňák, červená řepa. Spolu s řepou se může pěstovat také špenát. Střídání plodin pomáhá zabránit rozšíření kořenové hniloby, rakoviny pastiňáku a černé hniloby.

Střídání plodin

Každý rok je nutné střídat plodiny, které pěstujete na vašich záhonech. Zamezíte tím výskytu většího množství chorob a škůdců.

Jak střídat plodiny

Plodiny můžete na záhonech střídat například tímto způsobem:

 ### 1. rok ### 2. rok ### 3. rok
### Záhon A brukvovité rostliny brambory/kořenová zelenina luštěniny/cibule
### Záhon B luštěniny/cibule brukvovité rostliny brambory/kořenová zelenina
### Záhon C brambory/kořenová zelenina luštěniny/cibulová zelenina brukvovité rostliny

Střídání plodin - cibulová zelenina

Mezi cibulovou zeleninu patří cibule, česnek, šalotka a pórek. Střídání plodin zabrání šíření hniloby, sněti, padlí, stonkových a cibulových háďátek a bílé hniloby. Tyto plodiny mají rády dostatek organických látek a hnojiv v půdě ještě před výsadbou.

Střídání plodin - kořenová zelenina

Do kořenové zeleniny patří mrkev, pastiňák, červená řepa. Spolu s řepou se může pěstovat také špenát. Střídání plodin pomáhá zabránit rozšíření kořenové hniloby, rakoviny pastiňáku a černé hniloby. Kořenová zelenina vyžaduje přiměřené množství hnojiv, ale není do půdy dobré přidávat čerstvý hnůj.

Střídání plodin - brambory

Brambory a také rajčata je nutné pěstovat každý rok v jiné půdě, protože hlízy v zemi mohou přispět k rozmnožení plísní, strupovitosti a háďátek. Brambory a také rajčata potřebují ke správnému růstu a vývinu dostatek hnojiva, nikoli však vápno.

Střídání plodin - kukuřice a tykve

Cukety, kukuřice a dýně můžeme pěstovat na zbylé půdě, nebo jimi můžeme vyplnit prázdná místa v záhonech.

Střídání plodin - luštěniny

Mezi luštěniny patří mnoho druhů fazolí a hrachu. Užívají se také jako zelené hnojení. Střídání plodin může zabránit šíření chorob a škůdců, jako je například hniloba kořenů, padlí nebo třásněnky. Luštěniny vyžadují půdu s dostatečným množstvím organických látek, ale nepotřebují poté již žádná další hnojiva.

Střídání plodin - brukvovité rostliny

Mezi brukvovité rostliny patří brokolice, růžičková kapusta, zelí, květák, kapusta, kedlubny, vodnice, tuříny, a také ředkve a ředkvičky. S brukvovitými rostlinami se také často pěstuje salát. Střídáním plodin můžeme předejít jednostranému zatěžování půdy.

Brukvovité rostliny potřebují úrodnou půdu, takže by měli následovat po luštěninách. Tyto plodiny je nutné během jejich růstu a vývoje plodů vydatně přihnojovat. Brukvovité rostliny potřebují zásaditou půdu s pH kolem 6,5 až 7,5.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21569 (zahrada-bydleni.cz#9253)


Přidat komentář