Strelitzie královká

Strelitzie vyžaduje jasné světlé stanoviště. Je náročná na světlo. V letních měsících nevyžaduje přistiňování. Strelicie v zimě upřednostňuje mírné nebo chladné stanoviště při teplotě okolo 14 - 15 °C.

Strelície královská

Do Evropy byla strelície královská dovezena okolo roku 1770 , jako součást dodávky určené pro botanickou zahraduanglického krále Jiřího III. Strelitzia reginae byla pojmenována po králově choti, královně Charlottě von Meklenburg-Strelitz. Reginae latinsky znamená královská. V Holandsku se pro strelícii vymyslela řada lidových názvů jako je např. rajka, ptačí zobák, hlava rajky. Všechna tato jména vycházejí z její poněkud výstřední a exotické krásy. Strelicie vykvétají až po dosažení zhruba pěti let, proto při koupi vybíráme vzrostlé rostliny.

Potřebné věci k životu

Strelitzie vyžaduje jasné světlé stanoviště. Je náročná na světlo. V letních měsících nevyžaduje přistiňování. Strelicie v zimě upřednostňuje mírné nebo chladné stanoviště při teplotě okolo 14 - 15 °C, minimum pro pěstování v zimních měsících je 12 °C.Zastínění je vhodné, jestliže rostlina stojí na jižním nebo jihozápadním okně. Nejlepší je stanoviště u východního okna.

Jak se o ní starat

Zálivka u strelície je přiměřená od jara do podzimu, v zimě řídká – přibližně jednou za 10 až 14 dní. Zemina v žádném případě nemůže úplně proschnout. Listy strelicie otíráme pravidelně houbou. Je dobré strelícii pravidelně rosit.

Jaká je vhodná zemina pro rostlinu

Od března do srpna přihnojujeme každé 2 týdny speciálním tekutým hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny, dávkami, které jsou doporučeny v návodu. Mladé rostlinky se přesazují každoročně na jaře. Dospělé rostliny se přesazují každé 2 roky. Zemina musí být co nejvýživnější, v doporučeném složení drnovky s příměsí listovky a rašeliny a také zapařeného kravince a písku. Nutná je dobrá drenáž. Doporučené pH zeminy pro tyto rostliny je 6,5.

Jak vypěstovat nové rosltiny

Strelícii rozmnožujeme dělením při přesazování a semeny. Rostlina vydrží na stanovišti 8 let, poté by se měla rostlina rozmnožovat.

Největší nepřátelé rostliny

Nejčastěji je strelície napadána sviluškami, mšicemi, třásněnkami a červci.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21558 (zahrada-bydleni.cz#8809)


Přidat komentář