Slunečnice

Slunečnice se množí semeny, které se sází na jaře do hloubky asi 2,5 cm, pro ranější kvetení je třeba rostlinu slunečnice předpěstovat pod sklem. Na venkovní stanoviště přesaďte semenáčky slunečnice až na jaře.

Slunečnice roční - Helianthus annuus

Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité
Rod: Helianthus, zahrnuje asi 70 druhů

Slunečnice - původ a popis

Slunečnice je původně ze Severní Ameriky. Z oblasti od jihu Kanady po sever Mexika, několik druhů roste i v Jižní Americe. Druhotně však slunečnice rostou či jsou pěstovány téměř po celém světě.

Popis slunečnice

Jednoletá, 30 až 300 cm vysoká, drsně chlupatá bylina. Listy má slunečnice střídavé, řapíkaté, srdčité až trojúhelníkovité a vroubkovaně pilovité.

Květní úbory slunečnice

mají až 30 cm v průměru, okrajové jazykovité květy zlatožluté, trubkovité květy černé, po rozkvětu žluté. ## Pěstování slunečnice

Slunečnice se pěstuje v řadě odrůd, které se liší zejména výškou rostliny. Existují odrůdy plnokvěté a vytrvalé. Rostlina vyžaduje slunné místo, výživnou půdu a občasné přihnojování.

Slunečnice se množí semeny

která se sází na jaře do hloubky asi 2,5 cm, pro ranější kvetení je třeba rostlinu slunečnice předpěstovat pod sklem. Na venkovní stanoviště přesaďte semenáčky slunečnice až na jaře.

Slunečnice v léčitelství

Co ze slunečnice sbíráme

Sbírá se zejména semeno (Semen helianthi), někdy i okvětí (Flos helianthi).

Semena slunečnice

Semena obsahují až 45% oleje, dále bílkoviny, fosfolipidy, karotenoidy, glyceridy, steroly, organické kyseliny (citrónová, vinná, chlorogenová), lecitin a provitamin A.

Slunečnice v lékařství

V lékařství se slunečnicové tinktury užívají při žilních chorobách, malárii, tuberkulóze. Slunečnicová semena v množství 2-4 čajové lžičky za den zlepšují ostrost vidění.

Ze semen se vyrábí slunečnicový olej

který obsahuje vysoký podíl nenasycených mastných kyselin (zejména kyselinu linoleovou a olejovou).

Květy slunečnice

V květech a v listech je obsažen cholin, xantofyly, solantová kyselina, betain, helianthin, flavonoid quercimeritrin, kumarínové glykosidy, triterpenové saponiny, karotenoidy, antokyany, třísloviny a minerální látky.

Slunečnicový květ snižuje pocení, horečku, vylepšuje trávení

stimuluje činnost jater, zevně léčí hnisavé kožní afekce a záněty.

Květ se podává ve formě prášku

(asi 5 g denně) nebo ve formě nálevu či ve formě tinktury (2x až 4x denně po 25 až 40 kapkách). Pro kosmetické potřeby využijete nejvíce slunečnicové okvětní lístky. Vaše pleť bude krásnější, díky jim je totiž pleť hebčí a pružnější. Pomáhá v boji proti vráskám.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21525 (zahrada-bydleni.cz#6671)


Přidat komentář