Sběr, pěstování a sušení léčivých rostlin

Sběr, pěstování a sušení léčivých rostlin. Správné sušení a skladování léčivých rostlin. U silnic s velkým provozem, kde lidé venčí své psy, nebo také na silně stříkaných polích, by se rostliny sbírat neměly.

Sběr léčivých rostlin - kde sbírat

Nejprve si položte otázku, zda sbíráte na správném místě. U silnic s velkým provozem, tam, kde lidé venčí své psy, nebo také na silně stříkaných polích, by se rostliny sbírat neměly. Sběr chráněných rostlin, jako je například arnika, je zakázán, a v chráněných územích se nesmí rostliny sbírat vůbec.

Sběr, pěstování a sušení léčivých rostlin

Nikdy nevysbírejte na jednom místě všechny rostliny. Pokud se jedná o nějakou vzácnou léčivku, nechejte jich nejméně třetinu stát. U kopřiv a pampelišek můžete přirozeně nasbírat větší množství exemplářů, protože jsou tak odolné, že se rozšiřují více, než je vítáno.

Sběr léčivých rostlin

Doba sběru

Je třeba znát správnou dobu ke sběru léčivých rostlin. Při špatném počasí byste se sbírání měli vzdát, neboť mokré rostliny lze jen těžko zpracovat.

Sběr, pěstování a sušení léčivých rostlin - květy

Květy se sklízejí jednotlivě, popřípadě se květenství odstřihuje jako celek. Bezprostředně po rozkvětu je obsah účinných látek květu u některých rostlin nejvyšší, řada bylin se naopak sbírá před plným květem.

Léčivé rostliny - velké listy

Ty se sklízejí jednotlivě. Malé listy sbírejte na stonku a později je stáhněte. Čím mladší lístky jsou, tím vyšší je v nich obsah účinných látek.

Léčivé rostliny - celá byliny

Celá bylina se odstříhává bezprostředně nad zemí. Zdřevnatělé části odstraňte před usušením nebo po něm. Bobuloviny sklízejte v době optimální zralosti. Pokud se jedná o plodenství, jako je například černý bez, odstřihněte je a doma stáhněte bobule ze stopek.

Léčivé rostliny - kořeny

Kořeny vyryjte, odstraňte zem a umyjte. Kdo sbírá kořeny, měl by bezpodmínečně dbát na to, aby sklidil jen malou část rostlin a zbytek nechal nepoškozený stát.

Léčivé rostliny - transport

Pokud sbíráte několik léčivek, měli byste dbát na to, abyste je při transportu drželi odděleně, avšak nikoli v igelitových sáčcích. Nelze se pak vyhnout případné vystupující vlhkosti, která představuje živnou půdu pro plísně. Vhodnější jsou papírové či lněné sáčky nebo košíky.

Správné sušení a skladování léčivých rostlin

Léčivé rostliny by měly být uloženy na vzdušných místech. Ideální je půda. Celé byliny volně navažte do kytic a pověste je na nataženou šňůru. Květy nebo listy se mají sušit nepříliš hustě rozmístěné na plátně nebo na papíře. K tomu je potřeba mnoho místa. Kořeny by se měly sušit v troubě při 50 °C nebo na silně hřejícím radiátoru.

Sušení léčivých rostlin

Usušené byliny mohou být uloženy v papírových či látkových sáčcích, plechovkách, v dřevěných krabičkách nebo skleněných nádobách. Měly by být skladovány suché a musí se chránit před světlem. Skladovací nádoby by měly být opatřeny popisem a při novém použití naplněny stejnou léčivkou, aby se aromatické látky vzájemně nemíchaly. Zpravidla můžete léčivé rostliny skladovat 1 - 2 roky. Pokud již nevydávají vůni, vypadají vybledle nebo se rychle drolí, jsou přestárlé, a tím ztratily svou účinnost.

Pěstování léčivých rostlin

Některé léčivé rostliny si můžete vysadit na zahradě nebo na balkoně sami. Následující rostliny jsou vhodné pro bylinkovou zahradu:

Pěstování léčivých rostlin - letničky a dvouletky

potočnice lékařská, zemědým lékařský, heřmánek pravý, kmín kořenný, petržel obecná, měsíček lékařský, brukev černá, slunečnice roční, komonice lékařská

Pěstování léčivých rostlin - trvalky

přeslička rolní, arnika horská, kozlík lékařský, kostival lékařský, bedrník anýz, mochna nátržník, kopřiva dvoudomá, břečťan popínavý, kontryhel obecný, mochna husí, chmel otáčivý, podběl obecný, třezalka tečkovaná, smetanka lékařská, meduňka lékařská, máta peprná, řepík lékařská, rozmarýn lékařský, šalvěj lékařská, řebříček obecný, jitrocel kopinatý, tymián obecný.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21495 (zahrada-bydleni.cz#5121)


Přidat komentář