Pokojové rostliny - tvarování a úprava

Zvláště rychle se rozrůstají některé popínavé rostliny (jasmín, žumen), proto zastřiháváním zhoustnou a zlepší se jejich tvar. Nerozvětvené stonky zaštipneme na konci hlavního stonku a tím jim podpoříme rozvětvení.

Tvarování a zaštipování rostlin

Zaštipováním odstraňujeme měkké konce mladých rostlin. Děláme to proto, abychom rostliny donutili k bujnému a rozvětnému růstu. Díky zaštipování se vytváří více výhonků a následně i více květů.

Seříznutí a zastřižení rostlin

Pokud občas pokojovou rostlinu seříznete, objeví se více a výhonků, které budou silnější. Pokojové rostliny se zastřihují proto, abychom upravili jejich vzrůst a vytvarovali je.

Zastřihávání pokojových rostlin

Pokud zastřihneme pokojové rostliny v jejich klidovém období (tedy hned zjara), objeví se nové a zdravé výhonky. Platí také pravidlo, že pokud budeme přesazovat rostlinu a zkrátíme kořeny, musíme to udělat i u výhonků. K řezu používejte ostrý nůž nebo zahradnické nůžky.

Pokojové rostliny zastřihávání a zaštipávání

Zvláště rychle se rozrůstají některé popínavé rostliny (jasmín, žumen), proto zastřiháváním zhoustnou a zlepší se jejich tvar. Nerozvětvené stonky zaštipneme na konci hlavního stonku a tím jim podpoříme rozvětvení. Zastřihávají se také odkvetlé květy, protože jinak by se rostlina příliš vysilovala výživou semen či plodů.

Uchycení - popínavé pokojové rostliny

Pokud nejsou popínavé rostliny zavěšeny a nesplývají volně dolů, pak bude nejlepší, když jim dáme do květináče tyčku (např. bambusovou), popřípadě dřevěnou nebo drátovou mřížku. Výhonky k nim pak můžeme přidělávat pomocí vlásenky. Jedná se např. o mučenku, voskovku, dipladenii, jasmín.

Dřevnaté okrasné rostliny

Stromkový kulatý tvar je stále v oblibě a lze jej vytvořit zejména u dřevnatých okrasných rostlin jako je ibišek, gardénie, pelargónie, myrta, chrysantéma, fuchsie, azalka, rozmarýn, citrusy, vavřín a další zahradnické dřeviny. Vypěstovat pořádnou korunu chce trochu trpělivosti, protože si na ni budete muset nějaký ten rok počkat.

Tvorba stromkového tvaru u rostlin

Začínáme tak, že nejdříve u rostliny vypěstujeme do žádoucí výšky jeden výhon, který podepřeme tyčkou. Vrchol stonku budeme zkracovat teprve tehdy, až rostlina dosáhne žádoucí výšky. Postranní výhonky na hlavním stonku ponecháme, ale nezapomínáme odstraňovat boční postranní výhonky v dolní části. Takto vytvarované rostliny musíme hodně hnojit, zalévat a dopřát jim teplé stanoviště. Jejich vzrostlá krása je ozdobou zejména zimních zahrad.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21583 (zahrada-bydleni.cz#9497)


Přidat komentář