Pažitka - zdravá a krásná bylinka

Pažitka se rozmnožuje dělením cibulí nebo přesazováním trsů jednou za tři roky na jaře. Pokud budete chtít pažitku konzumovat, rozkvetlá poupata včas odstraňujte, bylinka si tak udrží svou chuť.

Pažitka (Allium schoenoprasum) - zdravá a krásná bylinka

Pažitka je nejen chutná, ale také krásná bylinka, která může zpestřit design vaší zahrady. Zvláště se hodí tzv. čínské pažitky s až 60 cm dlouhými listy podobnými trávě. Kvetou růžovofialovými květy a mají chuť po česneku. Ostatní druhy pažitky nedorůstají více než 40 cm a mají cibulovitou chuť. Je jen na vás, jestli se rozhodnete pěstovat ji v květináčích či truhlících nebo přímo venku, na zahradě.

Pěstování pažitky

Pažitku vysévejte vždy na jaře. Lepší je nejdříve nechat vyklíčit semena v květináči a teprve až rostlinka zesílí, ji vysadit na zahradu. Pažitce se nejlépe daří ve středně těžké, živné půdě s dostatkem humusu a vápna. Neobejde se bez vydatné zálivky. Zálivku a hnojení ukončete v září. Pokud budete chtít pažitku konzumovat, rozkvetlá poupata včas odstraňujte, bylinka si tak udrží svou chuť.

Množení a seřezávání pažitky

Pažitka se rozmnožuje dělením cibulí nebo přesazováním trsů jednou za tři roky na jaře. Na jednom místě neponechávejte pažitku déle než 5 let. V prvním roce pažitku neseřezávejte, aby zesílila. Učiňte tak až následující rok, kdy dosáhne 10-15 cm.

Pažitka v zimě

Na podzim můžete pažitku přesadit do květináče a pěstovat v bytě nebo ji přikrýt suchým listím, aby na jaře vyrostla čerstvá nať.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21559 (zahrada-bydleni.cz#8933)


Přidat komentář