Mák setý

Maková semena obsahují až 60% oleje, různé druhy kyselin a alkaloidů, bílkoviny a stopové prvky (zejména vápník, hořčík, fofor a draslík). Pro svůj obsah významných alkalických látek (morfin, kodein) je mák významnou surovinou pro farmaceutický průmysl.

Mák setý - vzhled

Mák setý je jednoletá bylina dosahující až 180 cm. Lodyha je mírně chlupatá a při poranění roní bílé mléko. U nezralého máku jsou mlékem potřísněné části jedovaté. Mák kvete výrazně červenými květy s tmavou skvrnou uprostřed. Plodem máku je tobolka – makovice. Semena jsou většinou tmavě šedá, mohou ale být i hnědá nebo bílá.

Mák - kde roste

Mák roste v Evropě i České republice, ale absolutně největšími producenty jsou chudé asijské státy jako je Laos nebo Afghánistán. Pěstování máku na větších plochách musí být schváleno úřady. Kontroluje se také množství sklizené makoviny a způsoby jejich využití.

Mák setý - obsah látek

Maková semena obsahují až 60% oleje, různé druhy kyselin a alkaloidů, bílkoviny a stopové prvky (zejména vápník, hořčík, fofor a draslík). Pro svůj obsah významných alkalických látek (morfin, kodein) je mák významnou surovinou pro farmaceutický průmysl. Dále je mák hojně používán v potravinářství (hlavně cukrářství a výroba oleje) a nelegálně také jako zdroj opia k výrobě drog, zejména heroinu.

Mák - lék

Mák působí tlumivě na dýchací orgány, takže se využívá především jako prostředek proti chorobám dýchacích cest. Je také výrazně tišícím prostředkem při bolestech. Pro svůj významný podíl vápníku by měli semena máku jíst hlavně starší lidé ohroženi řídnutím kostí.

Mák - droga

Mák setý roste ve dvou druzích – jeden se používá pro potravinářský a farmaceutický průmysl a druhý je zneužíván jako zdroj opia. Jako droga působí korunní plátky květu máku. Omamné účinky máku byly známy již v době antiky. Mák byl dokonce zasvěcen Hypnovi – řeckému bohu spánku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21497 (zahrada-bydleni.cz#5386)


Přidat komentář