Hyacint východní - Hyacinthus orientalis

Rychlené hyacinty si můžeme vypěstovat sami. Jsou speciálně upravené k rychlení. Jsou však dražší než obyčejníé cibule. Pokud chceme ušetřit obyčejnou cibuli hyacintu dáme do papírového sáčku do spodního šuplíku lednice na 1 měsíc.

Hyacint - Hyacinthus orientalis

Hyacint patří mezi cibuloviny, které s oblibou pěstujeme jako hrnkové rostliny. První rok je pěstujeme v domácích podmínkách a po odkvětu je na podzim vysadíme do zahrádky, kde hyacinty vydrží bez přesazení růst a kvést až několik let.V Evropě se hyacinty začaly pěstovat na konci 16. století. V současnosti existuje velké množství odrůd hyacintů (udává se až 2000 různých hybridů), které se liší zejména barvou květů a tvarem květenství (husté, rozvolněné apod.). Některé odrůdy hyacintů vytvářejí z jedné cibule i více než jeden kvetoucí stvol (římské hyacinty a hyacinty skupiny Multiflora). Pozor! Cibule hyacintu je mírně jedovatá.

Stanoviště pro hyacinty

Nejlépe se hyacintům daří v půdách lehkých, propustných, výživných, slabě zásaditých až neutrálních, mírně vlhkých, stanoviště by mělo být slunné nebo jen slabě přistíněné. Cibule se sází na podzim do zahrady v době, kdy se teplota pohybuje okolo 5 °C, do hloubky 10 až 15 cm. Po odkvětu a po odumření listů je dobré cibule vyrýpnout ze země a skladovat je za pokojové teploty v suché rašelině až do podzimu, kdy se zasadí do volné půdy. Z takto ošetřených cibulí pak v dalším roce vyrostou rostliny s větším množstvím květů.

Jak se množí hyacinty

Až na výjimky se cibuloviny rozmnožují samovolně vytvářením dceřinných hlíz a cibulí. Drobné cibule a hlízy se pak dopěstují do květu schopné velikosti. Hyacinty dceřinné cibule nevytváří, rozmnožování je složitější. V domácích podmínkách pěstujeme hyacinty jako ostatní zahradní cibulovité rostliny. Nejlepší je zakoupit si cibulky hyacintů v zahradnictví. Cibulky sázíme blízko k sobě, shora nasypeme zeminu a dáme na vzduch. Objeví-li se u hyacintů výhonky dlouhé asi 3 cm, tak je umístíme do dobře osvětlené místnosti. V tomto období musíme udržovat mírnou teplotu bez prudkých výkyvů. Povrch zeminy musí být stále vlhký. Hyacinty pravidelně přihnojujeme. Po odkvětu je nutné květy ořezat a pokračovat v zalévání, dokud listy nezvadnou. Potom se cibulky vyjmou, osuší a uskladní do podzimu.

Kvetení hyacintu

Hyacint východní (Hyacinthus orientalis) má krásný, vonný květ, který vydrží nejméně půl měsíce. Na jednom stonku se u hyacintu nachází přibližně 20 květů zvonečkového tvaru. Zbarvení květů je různé, od bílého a růžového až po fialové.

Tvarování

Po odkvětu listy a stvol seřízneme a cibuli hyacintu na jaře vysazujeme na zahradu.

Domácí rychlení hyacintů

Rychlené hyacinty si můžeme vypěstovat sami. Jsou speciálně upravené k rychlení. Jsou však dražší než obyčejníé cibule. Pokud chceme ušetřit obyčejnou cibuli hyacintu dáme do papírového sáčku do spodního šuplíku lednice na 1 měsíc. Pokud chcete mít rostliny vykvetlé například na vánoce, je třeba začít již v září. Lze je rychlit, jak v půdě v květináčích, tak i ve vodě ve speciálně tvarovaných vázách. Ve sklenici musí být nalitá voda tak, aby byla cibule posazena těsně nad hladinou vody.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21560 (zahrada-bydleni.cz#8992)


Přidat komentář