Filodendron - Philodendron

Pokud žloutne u philodendronu mnoho listů a zároveň s tím také vypozorujeme vadnutí a hnilobu, bývá nejčastější příčinou příliš mnoho vody. Pokud však příznaky vadnutí a hniloby chybí, může být žloutnutí listů způsobené podvýživou.

Filodendron – Philodendron

Tato oblíbená pokojová květina se ve své domovině v tropických deštných pralesech Střední Ameriky svými vzdušnými kořeny přichycuje do stromů. Rozlišují se na 2 základní skupiny filodendronů.Jsou to filodendrony popínavé a nepopínavé. Jejich jméno vzniklo z řeckého slova phileo - milovat a dendron - strom.

Umístění

Filodendrony jsou teplé a vlhkomilné rostliny. Mají rádi světlé a polostinné místnosti, ale ne sluneční paprsky. Vynášení na svěží vzduch se nedoporučuje. V zimě by teplota při pěstování neměla klesnout pod 16°C. Na tmavém stanovišti rostlina řídne.

Teplota

Rostlině vyhovuje normální pokojová teplota kolem 20°C maximum 25°C. V zimě by neměla teplota při pěstování rostliny klesnout pod 15°C.

Zálivka

Zálivka je od jara do podzimu velmi hojná, v zimě mírná. K zalévání se používá pouze měkká, odstátá voda pokojové teploty nejlépe teplá.

Vzdušná vlhkost

Philodendron má rád vlhko, proto v letních parnech rostlinu jednou týdně orosíme.
Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat kolem 85%.

Hnojení

Od března do srpna philodendron přihnojujeme 2x za týden speciálními tekutými hnojivy pro pokojové rostliny, které neobsahují vápno.

Přesazování

Protože philodendron roste pomalu, přesazuje se podle potřeby. Mladé rostliny přesazujeme každý rok, rostliny starší zhruba každé 2 až 3 roky. Pěstební substrát by měl obsahovat 2 díly drnovky, 1 díl listovky, 1 díl kompostové zeminy a 1 díl písku. Do zeminy je dobré přidat trochu dřevěného uhlí a antuky.

Množení

Philodendron množíme vrcholovými stonkovými řízky nebo stébelnými řízky. Pro dobré zakořenění použijeme prohřátou půdu a překryjeme rostliny průhlednou fólií. Velké druhy filodendronů se množí listy s patkou.

Choroby

Hnědé okraje a pokroucené listy
Příčinou je umístění rostliny v chladnu a průvanu.
Zaschlé listy a hnědé špičky
V místnosti, kde se rostlina nachází je příliš suchý vzduch.
Hniloba kmínku
Philodendron má nedostatek tepla a zálivky.
Hnědé tečky na rubu listů
Příčinou je sviluška.
Vytáhlý růst
Nejčastější příčinou je nedostatek světla. philodendron totiž nemá ráda silnější stín.
Žloutnutí listů
Pokud žloutne u philodendronu mnoho listů a zároveň s tím také vypozorujeme vadnutí a hnilobu, bývá nejčastější příčinou příliš mnoho vody. Pokud však příznaky vadnutí a hniloby chybí, může být žloutnutí listů způsobené podvýživou. Pokud jsou zasaženy pouze spodní listy, na kterých se objevují hnědé skvrny, a nové listy jsou malé a tmavé, může být příčinou nedostatek vody.

Škůdci

Svilušky, štítenky, červci a mšice.

Druhy philodendronů

Philodendron scandens
Philodendron domesticum
Philodendron erubescens
Philodendron bipinnatifidum
Philodendron bipennifolium
Philodendron melanochrysum
Philodendron pedatum
Philodendron selloum
Philodendron martianum
Philodendron wendlandii
Philodendron 'Red Emerald'
Philodendron 'Lynette'

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21518 (zahrada-bydleni.cz#6576)


Přidat komentář