Durman obecný - jedovaté rostliny

Názvy pro durman obecný. Klasifikace durmanu obecného. Durman obecný - lidové názvy durmanu. Sbíraná část durmanu. Durman obecný a jeho charakteristika. Durman a místa výskytu. Durman obecný, tropanové alkaloidy, jedy. První pomoc při otravě durmanem.

Názvy pro durman obecný

  • Latinský název: Datura stramonium
  • Lidový název: panenská okurka, andělské trumpetky
  • Slovenský název: Durman obyčajný

Klasifikace durmanu obecného

  • Říše: rostliny
  • Podříše: cévnaté rostliny
  • Oddělení: krytosemenné
  • Třída: vyšší dvouděložné
  • Řád: krtičníkotvaré
  • Čeleď: lilkovité
  • Rod: durman

Durman obecný - lidové názvy durmanu

Máslové semeno, Mášlák, Palička, Panenská okurka, Purgácie, Stramonium, Tatura, Vlčí bodláčí, Vlčí hvozd, Vojenský mák, Weisser Stechapfel, Gemeiner Stechapfel, Rauapfel, Stachelnuss, Teufelsapfel, Zigeunerapfel, Zombiegurke, Devil´s trumpet, Thorn apple, Hierba del Diablo, Hierna Inca, Manzana del Diablo, Manzana espinosa, Patula, Tatula, Yoshu chosen asago, Muranha, Tag´amih, Torescua, Xholo, Khishqa Khishqa, Dutra, Tolache, Tlapatl, Dr.Man, Bodlákové jablko, Bodlavé jablko, Bodlavý ježek, Brantovní zelina, Bugačka, Bujačina, Bujačník, Čertí hlava, Čertova okurka, Ďábelské (ďáblovo) jablko, Datura, Durata, Jablko chlupaté (ježkovo, panenské, svinské, trnové, vlčí), Ježkova hlava, Ježkova palice, Ježlák, Královo zelé, Kravák, Lilek potřeštěný (ztřeštěný).

Sbíraná část durmanu

Listy, semena, občas i kořen nebo květ.

Durman obecný a jeho charakteristika

Durman je jednoletá bylina rozložitého vzrůstu. Jeho lodyha je 20 až 40 centimetrů vysoká a velmi bohatě větvená. Listy má řapíkaté s vejčitou čepelí, chobotnatě laločné s nepříjemnou páchnoucí vůní. Květy durmanu obecného vyrůstají v místech větvené lodyhy. Jejich koruna bývá nálevkovitá, bílá či světle fialová a otevírá se vždy večer. Plodem durmanu je nápadně ostnitá tobolka.

Durman a místa výskytu

Durman obecný se nejčastěji vyskytuje na hnojištích, kompostech, starých zahradách, okrajích polí či skládkách. Přednost dává půdám, které jsou výživné, kypré a dusíkaté. Durman obecný je pravděpodobně původní v jižní části USA, ale zdomácněl v Evropě i jinde. Roste jako plevel na živných, humózních, dusíkatých půdách na rumištích, úhorech a pustých místech. U nás se vyskytuje v nejteplejších oblastech naší republiky, např. v Polabí a na jižní Moravě. Durman neškodný pochází ze Střední Ameriky. U nás se vzácně objevuje na rumištích a skládkách v okolí Prahy a Brna. Častěji se však pěstuje jako okrasná rostlina.

U nás se durman vyskytuje roztroušeně, obvykle v teplejších oblastech. Druhotně ho najdete skoro všude od tropů do mírných pásem.

Durman obecný, tropanové alkaloidy, jedy

Durman obecný obsahuje mnoho tropanových alkaloidů – nejvíce v žilkách a řapíku listů. Hlavními alkaloidy jsou anisodin, atropin, nikotin, belladonin, a l-skopolamin.

Otravy durmanem

které jsou způsobeny zejména atropinem, byly pozorovány jak u zvěře, tak i u člověka, zejména pak u dětí, které se nechají zlákat zajímavě vypadajícími plody. Otrava se projevuje pocitem suchosti v ústech, zmatením, neklidem, rozšířenými zorničkami, halucinacemi, zarudlou kůži na obličeji, zrychleným pulsem, nízkým krevním tlakem a studenými končetinami. Smrt otráveného nastává většinou v komatu.

Následky otravy durmanem

I když prognóza otrav durmanem bývá poměrně příznivá, nesmíte zapomínat, že je to rostlina smrtelně jedovatá. Léčba spočívá ve výplachu žaludku a v podávání živočišného uhlí. Při užitá durmanu je nezbytné ihned přivolat lékařskou pomoc a ještě před ošetřením lékaře je dobré vyvolat zvracení.

První pomoc při otravě durmanem

Je nutný okamžitý výplach žaludku velkým množstvím vody s aktivním uhlím, nebo alespoň ihned podat hodně slanou vodu k vyvolání zvracení. Dále se snažit o zmírnění teploty studenými zábaly. V excitační fázi diazepam (5 mg) či chlorpromazin. V případě hlubokého komatu je nutné umělé dýchání, aby se zabránilo vzniku respirační paralýzy. Jako specifické antidotum se používá fysostigmin (i.v. 1-2 mg), jehož podání se ve vážných případech opakuje po 30-60 minutách.

Využití durmanu obecného

Durman omezuje sekreci bronchiálních žláz a mohutně rozšiřuje bronchy. Užívá se zejména jako antiastmatikum např. v tzv. astmatických cigaretách, proti křečím, při kašli i při Parkinsonově chorobě.

Durman v homeopatii

V homeopatii se durman užívá proti černému kašli, neuralgii, astmatu, nervozitě, křečím. Durman je opravdu jedovatá rostlina, takže se nedoporučuje užívat jej bez lékařského dozoru.

Příbuzné rostliny durmanu dle alkaloidů

Alkaloidy skopolamin, hyoscyamin a atropin (racemát hyoscyaminu) jsou odvozené od pyrrolidinpiperidinového bicyklického systému, a to od jeho N-methylderivátu, nazývaného tropan (odtud tropanové alkaloidy).
Tyto alkaloidy se nacházejí se i v ostatních rostlinách čeledi lilkovitých, jako jsou blín, rulík, mandragora a řada dalších.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21501 (zahrada-bydleni.cz#5545)


Diskuze a zkušenosti

krajzd. | 25.07.2015 17:51
Re: Durman obecný - jedovaté rostliny zajímalo by mě m,jak se určuje cena durmanu


Přidat komentář