Dracéna a základní rady pro pěstování - dračinec

Dracény jsou oblíbené běžně dostupné pokojové rostliny v mnoha druzích a barevných variacích. Dracény vytvářejí dřevitý kmínek tak, že odumírají listy ze spodní části. Dracény rostou v tropech Afriky, Asie a na Kanárských ostrovech.

Druhy dracén

 • **Dracaena congesta
  **
 • **Dracaena draco
  **
 • **Dracaena sanderiana
  **
 • **Dracaena deremensis „Warneckii”
  **
 • **Dracaena marginata „Tricolor”
  **
 • **Dracaena glauca
  **
 • **Dracaena fragrans „Maddangeana”
  **
 • **Dracaena godseffiana
  **
 • **Dracaena reflexa „Song of India”
  **
 • **Dracaena surculosa „Florida Beauty”
  **
 • Dracaena fragrans 

Dracéna, dračinec - pěstování a charakteristika

Dracény jsou oblíbené běžně dostupné pokojové rostliny v mnoha druzích a barevných variacích. Dracény vytvářejí dřevitý kmínek tak, že odumírají listy ze spodní části. Dracény rostou v tropech Afriky, Asie a na Kanárských ostrovech. Dračincům vyhovuje takřka jakékoliv umístění, rostlina by ale neměla být na přímém slunci. Ideální je pro dracénu místo v polostínu. Rostlině vyhovuje normální pokojová teplota kolem 20°C (maximálně však 25°C). V zimě by neměla teplota při pěstování rostliny klesnout pod 15°C.

Hnojení dracény a vhodné substráty dračince

Od března do září, 1x za 14 dní dracénu přihnojujeme speciálními tekutými hnojivy pro pokojové rostliny, které neobsahují vápno. Protože dračince rostou pomalu, přesazují se podle potřeby. Mladé rostliny přesazujeme každý rok, rostliny starší každé 2 až 3 roky. Vysazují se do širokých, nízkých květináčů. Pěstební substrát by měl obsahovat** 2 díly drnovky, 1 díl listovky, 1 díl kompostové zeminy a 1 díl písku**. Do zeminy je dobré přidat trochu dřevěného uhlí a antuky.

Množení dracény

** Dračince se množí vrcholovými nebo stonkovými řízky** bez vrcholu, které zakořeňují v malých květináčích (na konci března). Nevýhodou tohoto množení je malý počet takto získaných rostlin. Tyto druhy v pokojových podmínkách nekvetou a také není vhodné dracaeny množit semenem. Spodní teplota musí být při množení vysoká (alespoň 22°C).

Zalévání dracény - dračince

Pěstujeme-li dracénu při nízké teplotě, omezíme i zálivku. Dracéna je nenáročná na vodu a také na vlhkost vzduchu. Dracénu zaléváme měkkou, odstátou vodou. V pěstební nádobě musí být dobrá drenáž, abychom mohli zabránit přemokření rostlin. Příliš chladné a vlhké stanoviště způsobuje, že rostlina neroste a kořeny pomalu uhnívají. Dračince mají rády vlhko, proto v letních parnech rostliny jednou týdně orosíme. Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat kolem 85%.  

Choroby dracény

 • Soupis chorob dracény:

Hnědé špičky a žluté okraje listů dracény

Nejčastější příčinou je suchý vzduch. Převážná většina dracén potřebuje dostatečně vlhký vzduch. Další příčinou může být také chladný průvan nebo suchý substrát.

Vybělené suché skvrny, které se objeví na listech dracény

Příčinou je příliš mnoho slunce. Rostlinu zachráníte, pokud ji přemístíte na světlé místo s přistíněním před přímými slunečními paprsky.

 

Žloutnutí spodních listů dracény

Pokud žloutnutí spodní strany listů postupuje pomalu, je to přirozený proces stárnutí listů. Listy mají omezenou životnost pouze na 2 roky, a poté odumírají.

Listy dracény mají hnědé okraje a jsou zkroucené

Příčinou je téměř vždy příliš nízká teplota. Tyto příznaky se brzy objevují u dracén, protože jsou na teplotu okolí dosti choulostivé.  

Hnědé skvrny na listech dracény

Příčinou bývá nedostatek vody.

Uhynutí dracény

Příčinou může být příliš mnoho vody během zimního období nebo také pěstování rostliny při nízké teplotě.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21570 (zahrada-bydleni.cz#9259)


Diskuze a zkušenosti

Ladislav Jašek | 28.07.2014 13:37
Re: Dracéna a základní rady pro pěstování - dračinec Mám dotaz na rozmnožování. Uvádím, že jsem u této rostliny laik. Manželka přinesla vrchní část \"větvičky\" a nevím zda a jak zesílí na kmínek, který vidím při prodeji v obchodech. Poraďte mě jak toho dosáhnout.


Přidat komentář