Cizrna - římský hrách

Cizrna a původ. Cizrna jako součást dietní i zdravé výživy. Cizrna v kuchyni. Vaření nebo klíčení cizrny. Cizrna ve světě. Cizrna má jemně oříškovou chuť. Semena cizrny můžete vařit, smažit či pražit, děti milují praženou cizrnu obalenou v cukru.

Cizrna a původ

Cizrna pochází z Asie, dnes se však pěstuje po celé jižní Evropě. Celý název zní cizrna berančí. Druhové jméno dostala podle svého hrbolatého povrchu připomínající ovčí hlavu.

Cizrna jako součást dietní i zdravé výživy

Cizrna obsahuje vysoké množství sacharidů, bílkovin a vlákniny, takže vás rychle zasytí. Je vhodnou součástí dietního jídelníčku, ale také jídelníčku vegetariánů, těhotných žen a dětí. Je bohatým zdrojem vápníku a železa, lysinu a mastných kyselin, které nás chrání před onemocněním srdce a cév. Z vitamínů obsahuje nejvíce kyselinu pangamovou neboli vitamín B15, který je vynikajícím antioxidantem.

Cizrna v kuchyni

Cizrna má jemně oříškovou chuť. Semena cizrny můžete vařit, smažit či pražit, děti milují praženou cizrnu obalenou v cukru. Vaří se dlouho, až 2 hodiny, ale tepelnou úpravu můžete urychlit jejím namáčením (minimálně 4 hodiny) nebo naklíčením. Cizrna je vhodná do polévek, kaší, salátů, pomazánek nebo jako příloha.

Vaření nebo klíčení cizrny

Zatímco vařením se vitamíny ztrácejí, klíčením tvorba živin pokračuje. Klíčením roste hlavně obsah vitamínu B a C, u naklíčených fazolí se zvýší obsah céčka až šestsetkrát. Dejte tedy raději přednost naklíčené cizrně, kterou pak můžete přidávat do salátů, omáček nebo polévek.

Cizrna ve světě

Asi nejznámějším pokrmem z cizrny je cizrnová kaše (s citronovou šťávou, seznamem, česnekem a mátou) zvaná hummus. Vynikající je také španělská cizrnová polévka (garbanzo) nebo chléb z cizrnové a pšeničné mouky (roti). V Orientu cizrnu nejčastěji upravují na fritované kuličky (falafely), kterými plní pita tašky. Dlouho byla populární i cizrnová káva.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21496 (zahrada-bydleni.cz#5289)


Přidat komentář