Chlupatý kaktus - Cephalocereus

Pěstujeme-li Cephalocereus při nízké teplotě, omezíme i zálivku. Cephalocereus není náročný na vodu a ani na vlhkost vzduchu, snese i částečné sucho.Kaktus zaléváme měkkou, odstátou vodou. Cephalocereus dobře snáší suchý vzduch.

Cephalocereus, charakteristika a základní rady pro pěstování

Cephalocereus je rod kaktusů, který pochází z Mexika, kde na vápencových údolních stěnách roste ve formě patnáctimetrových sloupů. Za jeho chlupatý vzhled může hustý a dlouhý vlas, který je tvořen přeměnou trnů a chrání tak rostlinu před prudkým sluncem. Přes vlasy pak vystupují silné středové trny. Kaktus kvete až od výšky 5 metrů. Cephalocereus nesnáší průvan a má rád slunné stanoviště jako většina kaktusů. Za horkých letních dní je však třeba přistínění. Bez slunce se rostlině nedaří a pomalu hyne. Cephalocereusu vyhovuje běžná pokojová teplota. V zimě by měla být rostlina na suchém, chladném stanovišti. Teploty mezi 6 – 8 °C jsou pro Cephalocereus v zimě ideální. V letních měsících rostlině svědčí pobyt na venkovním stanovišti. Před větrem a deštěm chraňte Cephalocereus na vhodném stanovišti.

Jak zalévat kaktus Cephalocereus?

Pěstujeme-li Cephalocereus při nízké teplotě, omezíme i zálivku. Cephalocereus není náročný na vodu a ani na vlhkost vzduchu, snese i částečné sucho. Kaktus zaléváme měkkou, odstátou vodou. Cephalocereus dobře snáší suchý vzduch, rosení teplou vodou mu však prospívá. V pěstební nádobě musí být dobrá drenáž, abychom mohli zabránit přemokření rostlin. Příliš chladné a vlhké stanoviště způsobuje, že rostlina neroste a kořeny pomalu uhnívají.

Hnojení a substrát pro Cephalocereus

V létě hnojíme Cephalocereus jedenkrát 1 krát za měsíc polovinou dávky speciálního tekutého hnojiva pro kaktusy, rozpuštěného ve vodě. Je vhodné zakoupit si v zahradnictví již předem připravenou směs určenou speciálně pro pěstování kaktusů. Doporučené složení substrátu se skládá z 1 dílu drnovky, 1 dílu listovky, 1 dílu rašelinového substrátu, 1 dílu písku a cihlové drťi.

Cephalocereus – množení

Cephalocereus množíme semeny nebo stonkovými řízky. Stonkové řízky než zasadíme do písku, necháme přibližně 14 dní zaschnout, poté lépe zakořeňují.

Choroby a škůdci kaktusů

V bytech jsou rostliny napadány zejména sviluškou (bílá pavučinka) nebo vlnatkou (bílé chomáče lepkavé hmoty). Dále pak také ještě štítenkami a háďátky. Příliš chladné a vlhké stanoviště způsobuje, že rostlina neroste a kořeny uhnívají.

** **

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21553 (zahrada-bydleni.cz#8743)


Přidat komentář