Brusinka

Brusinka je zelený, značně větvitý polokeřík dorůstající výšky 10 až 20 centimetrů. Listy má střídavé, vejčité, kožovité, vytrvalé s mírně podvinutým okrajem a se světlými až hnědými tečkami (tím se rozlišuje od mědvědice).

Zařazení brusinky do čeledi

Vřesovcovité (Ericaceae)

Co se sbírá?

Listy , plody

Popis brusinky

Brusinka je zelený, značně větvitý polokeřík dorůstající výšky 10 až 20 centimetrů.

Listy má střídavé, vejčité, kožovité, vytrvalé s mírně podvinutým okrajem a se světlými až hnědými tečkami (tím se rozlišuje od mědvědice).

Květy brusinky jsou bílé až bledě růžové se zvonkovitými korunami a ohnuté do hroznů.

Plodem brusinky je lesklá, kulatá bobule, která je v době zralosti červená a výborně chutná jako domácí zavařenina.

Brusinka kvete v období od června do července.

Kde ji lze najít

S brusinkou se nejčastěji setkáte ve světlých lesích, na vřesovištích, rašeliništích, pastvinách skálách. Hojně se také vyskytuje na horských loukách a kyselých půdách.

Výskyt brusinky

Brusinka je rozšířená v Evropě, Asii i Americe. V České republice se vyskytuje hojně zejména v borových lesích a rašelinách.

Příznivé účinky na lidský organismus

Brusinka má desinfekční účinky stejné jako medvědice. Obsahuje 5 – 7% arbutinu, což je asi jen polovina účinných látek medvědice.

Využití v kuchyni

Z plodů brusinek se dělají kompoty, sirupy, marmelády a jiné pochutiny.

Pozitivní účinky na lidské zdraví

  • Užívá se jako antidiabetikum
  • Slouží při zánětech horních a dolních močových cest
  • Pozitivně působí pří zánětu žlučových cest
  • Pomocně se užívá při diabetu

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21512 (zahrada-bydleni.cz#6413)


Přidat komentář