Brambory

Brambory se zpracovávají hlavně v potravinářském průmyslu, kromě kroket, hranolků, chipsů a dalších pochoutek se z nich produkuje zejména škrob a pro průmyslové spektrum ethanol. Určitě odrudy brambor se používají i pro krmení hospodářských zvířat.

Brambory - alternativa kukuřice

Přitom by to mohlo být vše jinak, kdyby se v Jižní Americe podařilo pěstovat například všeobecně rozšířenou kukuřici. Ale v horských oblastech Peru tato rostlina neměla šanci na přežití, a tak si místní domorodci našli více než dobrou náhradu.

Brambory pro ně znamenaly doslova všechno

kromě toho, že z nich připravovali jídlo, ale i pití, vyřezávali ze „žlutého zlata” i hračky a hudební nástroje a dokonce používali na zdobení svých příbytků i vzory odvozené od brambor.

Bramborové kořeny

Brambory patři do čeledi lilkovitých (rajčata, papriky, baklažány) a jestli by je ve významu pro lidské pokolení mohlo něco ohrozit, tak snad jen zmiňovaná kukuřice, rýže a pšenice. Jinak mají v potravinovém řetězci pro člověka neocenitelný význam.

Brambory jsou odolná rostlina

která není příliš náročná na prostředí, a proto je vhodná pro pěstování i ve vyšších nadmořských výškách a v kamenitějších či jinak hůře obdělávatelnějších půdách.

Výnos z pole brambor bývá největší

Bramborová pole skýtají jejim pěstitelům většinou velkou sklizeň s daleko menším rizikem než třeba u obilí. Navíc brambory v některých podmínkách rostou přímo bleskově.

Nejlepší podnebí pro brambory

Přece jen se ale nejlíp bramborám daří v chladnějších oblastech, v mírném subtropickém pásmu. Jejich velkým nepřítelem je mráz, ale škodí jim i příliš velké horko bez srážek.

Produkty z brambor

Brambory se zpracovávají hlavně v potravinářském průmyslu, kromě kroket, hranolků, chipsů a dalších pochoutek se z nich produkuje zejména škrob a pro průmyslové spektrum ethanol. Určitě odrudy brambor se používají i pro krmení hospodářských zvířat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21551 (zahrada-bydleni.cz#8409)


Přidat komentář