Aloisie trojlistá - aromatická rostlina

Aloisie trojlistá - znaky aloisie. Aloisie a její pěstování. V kuchyni jsou aromatické listy aloisie mnohostranně použitelné. Aloisií můžete například okořenit pošírovanou rybu, a to tak, že do vody vhodíte jediný list.

Čeleď- Aloisie trojlistá

Sporýšovité (Verbenaceae)

Aloisie trojlistá - původ

Rod Aloysia zahnuje asi 35 druhů. Nejkrásnější je pravděpodobně aloisie trojlistá, v různých zemích a v literatuře také zvaná „citrónová verbena”. V odborných publikacích se může objevit i pod vědeckým synonymem Lippia citriodora nebo L. triphylla. Pochází z Jižní Ameriky, Uruguaye, Argentiny a Chile.

Aloisie trojlistá - znaky aloisie

Ve své domovině a v teplých oblastech je to asi 5 m vysoký keř, pěstuje-li se v nádobě, zůstává většinou menší. Typické jsou úzké, kopinaté, až 10 cm dlouhé listy, vyrůstající v přeslenech po třech. Při rozemnutí voní silně po citrónu. V létě se objevují malé světle fialově vonné květy, vyrůstající v hustých koncových a úžabních květenstvích.

Stanoviště- Aloisie trojlistá

Aloisii nejlépe vyhovují polostinná místa. Několik hodin ranního a večerního slunce jí postačí. Protože se u nás může pěstovat jen v přenosných nádobách, vyžaduje vyhnojený substrát pro pokojové rostliny. Na léto ji můžete vysadit i do volné půdy v zahradě, ale nesmíte zapomenout ji před prvními mrazy opět vyzvednout, vsadit do nádoby a přenést do domu.

Aloisie a její pěstování

Po celou zimu musí aloisie stát na světlém a vzdušném místě, kde nemrzne, přičemž postačí teplota 2-5 °C. Je-li v temnu, shazuje listy. V zimě potřebuje jen tolik vody, aby půda úplně nevyschla. V létě se musí zalévat vydatně. Před vynesením do zahrady je možné keřík prosvětlit nebo hluboko seříznout a odstříhané části nechat jako řízky zakořenit při 20 °C. Aby se mladé rostliny rozkošatěly, několikrát je zaštipujte. Přezimované exempláře se od jara do konce léta týdně přihnojují. Aloisie bývá často a rychle napadána mšicemi.

Sklizeň - Aloisie trojlistá

Listy se zpravidla používají sušené. Přechovávají se v uzavřených sklenicích na stinném nebo tmavém místě. Droga se prodává pod farmaceutickým názvem Herba Verbenae odoratae.

Použití aloisie

Bylinková kuchyně

V kuchyni jsou aromatické listy aloisie mnohostranně použitelné. Aloisií můžete například okořenit pošírovanou rybu, a to tak, že do vody vhodíte jediný list. Nálev z aloisiových listů rádi pijí lidé ve Francii a ve Španělsku.

Léčivé účinky - Aloisie trojlistá

Éterické oleje uklidňují a působí tišivě na křečovité bolesti žaludku. Čajový nálev má blahodárný účinek na zažívací trakt, listy jako přísada do koupele umožňují užít si voňavou osvěžující lázeň.

Kosmetika

Éterické oleje z aloisie jsou farmaceuticky zpracovávány pro parfémy a kosmetické přípravky. Sami si můžete její listy usušit a přimíchat je do vlastního potpourri.

Okrasná hodnota - Aloisie trojlistá

Jako přenosná rostlina v nádobách není aloisie jen optickým obohacením balkonu a terasy. Pro svou aromatickou citrónovou vůni patří bezpodmínečně do blízkosti místa k posezení.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21498 (zahrada-bydleni.cz#5401)


Přidat komentář