Třešně, višně - škůdci a choroby

Strupovitost třešní. Choroba poškozuje listy, plody, květy a velmi často i letorosty. Na listech způsobuje tmavošedé až černé ostře ohraničené skvrny, kterénekrotizují a silně napadené listy opadávají. Opadávají i silněji napadené květy a mladé plody.

Skvrnitost listů třešně a višně

Na starších listech třešní a višní vznikají vínově červené, později hnědofialové, 1 až 2 mm velké skvrny, které jsou zpočátku difúzní, později ostře ohraničené. Počet skvrn se zvyšuje a často se spojují. Listy následkem napadení žloutnou nebo červenají, postupně nekrotizují, deformují se a opadávají, a to většinou dříve než dozrají plody.

Ochrana

3 až 4 týdny po okvětu postříkáme listy třešní a višní účinnými fungicidy např. BAYCOR 25 WP.

Škůdce - vrtule třešňová

Vrtule třešňová je nejvážnějším škůdcem třešní. Bílé, beznohé larvy vrtule třešňové způsobují jejich červivost. Plody v místě napadení měknou, hnědnou a zahnívají.

Ochrana

Pro signalizaci a na jednotlivých stromech jako přímá ochrana se používají sférické žluté lepové lapáky. Dospělci vrtule třešňové jsou opticky lákáni zářivě žlutou barvou lapáků. Odchytem dospělců vrtule ještě před vykladením vajíček se výrazně sníží červivost třešní.

Strupovitost třešní

Choroba poškozuje listy, plody, květy a velmi často i letorosty. Na listech způsobuje tmavošedé až černé ostře ohraničené skvrny, které nekrotizují a silně napadené listy opadávají. Opadávají i silněji napadené květy a mladé plody. Větší plody jsou typicky strupovité, často se deformují a někdy i praskají.

Ochrana

Listy třešní a višní postříkáme účinnými fungicidy např. BAYCOR 25 WP.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21444 (zahrada-bydleni.cz#9196)


Diskuze a zkušenosti

alex | 14.04.2017 16:22
Opada mi zhruba mesiac pred zberom ceresna zhruba 80% plodov....co sa deje?


Přidat komentář