Štítenka zhoubná - ochrana a léčba

Štítenky se přisávají na listy rostlin, kde způsobují velké skvrny, které se šíří dle míry vysávání buněčné šťávy. Listy žloutnou, kroutí se a následně opadávají. Rostlina neroste, větvičky a stonky rostlin se lámou, poté rostlina usychá a hyne.

Štítenka zhoubná škodí rostlinám

Štítenka patří mezi karanténní škůdce. Pochází původem z Číny, odkud byla zavlečena do celého světa. Štítenka napadá převážně listy a plody rostlin (například u citrusovníků).

Latinský název

Quadraspidiotus perniciosus

Jak štítenka rostlinám škodí

Štítenky se přisávají na listy rostlin, kde způsobují velké skvrny, které se šíří dle míry vysávání buněčné šťávy. Listy žloutnou, kroutí se a následně opadávají. Rostlina neroste, větvičky a stonky rostlin se lámou, poté rostlina usychá a hyne. Kromě listů napadají štítenky i plody a kůru ovocných dřevin. Štítenky jsou nebezpečné převážně proto, protože larvy štítenek se velmi rychle rozlezou po celé rostlině a vysají ji.

Jak štítenka vypadá

Všechny druhy štítenek vypadají téměř stejně, mají hnědý nebo hnědožlutý štítek, oválného nebo kulovitého tvaru. Všechny štítenky se vyznačují tím, že mají štítky a vypadají tak i na rostlině. Ochranný štítek dospělé samičky má v průměru kolem dvou milimetrů, je hnědočervené nebo tmavohnědé barvy. Štítek samce je menší, prodlouženého tvaru. Štítenky mají dobře vyvinutý savý aparát. Liší se pouze rozměry a barvou.

Ochrana rostlin před štítenkou

Štítenku je nutné zlikvidovat v počátečním stadiu. Vhodným přípravkem je například OLEOEKOL.

Štítenka a její druhy

 • **Štítenka čárkovitá
  **
 • **Štítenka zhoubná
  **
 • **Štítenka hnědá
  **
 • **Štítenka kaktusová
  **
 • **Štítenka palmová
  **
 • **Štítenka břečťanová
  **
 • **Štítenka máslová
  **
 • Štítenka měkká

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21450 (zahrada-bydleni.cz#9318)


Přidat komentář