Skvrny na listech rostlin

Když se pokojovým rostlinám nedaří a nepovede se vám po důkladném pátrání odhalit ani žádné škůdce či choroby, mohou hrát svoji roli nejrůznější faktory. Slabý růst bývá většinou spojen s nedostatečným hnojením (zejména dusíkem).

Skvrny na listech a vadnutí

Vadnutí může vyvolat stejně tak nedostatek vody, jako ulití, vylévání zbytků nápojů k rostlinám (to lze někdy pozorovat zvláště u rostlin v hydroponických nádobách), ale i přehnojení, nebo následek zasolení substrátu.

Změny barvy na listech

Světlání až žloutnutí listů nastává vlivem nedostatku živin - zejména při nedostatku dusíku, ale také na příliš osvětleném stanovišti. Skvrny na listech mohou vzniknout v důsledku popálení sluncem, ale také jako bodové spáleniny po postříkání vodou za silného slunečního záření, kdy vodní kapky působí jako čočky. K podobným škodám může vést i postříkání čisticími prostředky při mytí oken.

Prostor pro rostliny

Rostliny s velkou těžkou korunou jsou často náchylné k převržení, např. když nebyly včas seřezány. K jejich lepší stabilitě přispěje přesazení do většího květináče, na jehož dno přidáte několik větších kamenů.

Správné zalévání květin

Dejte si pozor na rostliny, které stojí pod širým nebem při letnění a mají na květináči nasazený ještě druhý, ozdobný hrnek. Nemají-li tyto hrnky otvor pro odtok vody, mohou se naplnit dešťovou vodou a kořeny rostliny se „utopí”.

Slabý růst rostlin a příčiny

Slabý růst bývá většinou spojen s nedostatečným hnojením (zejména dusíkem). Může ho však způsobit i to, že rostlina příliš vyrostla a květináč je už malý pro kořenový systém - čeká na předsazení či rozdělení. Rostliny může brzdit v růstu také průvan.

Ochrana rostlin a květin před mrazem

Pokud v zimě větráte a venkovní teploty jsou pod nulou, poškodí rostliny mráz. Jediný závan mrazivého vzduchu může choulostivé rostliny silně poškodit, nebo i zahubit. Převážíte-li rostliny v zimě, zabalte je do několika vrstev papíru, případně ještě obalte látkou, maximálně zkraťte jejich pobyt venku a co nejrychleji je přeneste do vytopeného auta.

Péče o rostliny a jejich zdraví

Nejdůležitějším faktorem pro udržení dobrého zdravotního stavu vašich rostlinných svěřenců ovšem zůstáváte vy sami - neboť pouze správná (tedy příslušnému druhu vyhovující) a pravidelná péče může poskytnout rostlinám vše, co potřebují. Nemůže být na škodu, když budete ke svým pokojovým rostlinám přistupovat se stejným citem, jako ke svým zvířecím mazlíčkům!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21428 (zahrada-bydleni.cz#8942)


Přidat komentář