Růže - řez růží - stříhání

Vždy po odkvětu opakujeme letní řez doporučeným způsobem, čímž můžeme z jednoho původního výhonku získat až tři květy po sobě. Důležité je vědět, že pokud provedeme i druhý letní řez (v srpnu), nemusí být už tak hluboký.

Růže – řez růží

Růži se také přezdívá královna květin, a proto bychom se měli o růži, tak jako o královnu velmi dobře starat.

Jarní řez růží

Řez růží provádíme na jaře nejlépe v polovině dubna řezem šikmo dolů, aby neztrácely na vzhledu a neměly slabé, řídké výhony a drobné květy. Jedná se o druhy velkokvětých, mnohokvětých, stromkových, zakrslých a vícekrát kvetoucích pnoucích růží.

Jak provádět jarní řez

Obvykle seřezáváme na 3 až 5 oček nad pupenem, u popínavých růží se zaměřujeme spíše na odstraňování starých, mrazem poškozených, nemocných a planých výhonů, které často zeslabují vyšlechtěnou část dřeva. Bujně rostoucí růže řežeme hlubokým řezem a slabě rostoucí růže jen mírně.

Čím provádíme řez růží

Řez provádíme ostrými nůžkami, tupé nůžky stříhají nečistě a mohou stonek rostliny rozmačkat.

Ošetření po řezu

Na větší rány použijeme stromový balzám, aby do rány nevnikli choroby či škůdci.

Letní řez růží

Pěstitelský význam letního řezu velkokvětých růží spočívá v obnově a v urychlení jejich dalšího kvetení. Množství květů, které vytvoří růžový keř během vegetace, je odrůdovou vlastností. Některá odrůda může poskytnout méně květů, jiná zase kvete bohatěji. Zda bude keř schopný rozkvést maximálním počtem květů, můžeme ovlivnit letním řezem.

Jak provádět letní řez

Postupně jak květy ztrácejí estetický vzhled, tedy mnohem dřív, než začnou opadávat první okvětní plátky, odstraníme nůžkami část stonku až po první pětičetný list. Na tomto místě je už vyvinuté očko k okamžitému vypučení nového letorostu. Pokud ošetřujeme keř, nezáleží nám na směru očka, ale v korunce stromkového tvaru růže ponecháme pro její optimální rozložení očko směřující ven.

Jak často provádět letní řez

Vždy po odkvětu opakujeme letní řez doporučeným způsobem, čímž můžeme z jednoho původního výhonku získat až tři květy po sobě. Důležité je vědět, že pokud provedeme i druhý letní řez (v srpnu), nemusí být už tak hluboký. Schyluje se totiž už k slabší dynamice růstu a vynucený výhonek by neměl šanci vytvořit do zimy květ.

Plané výhony – jak vznikají

Plané výhonky vznikají a vyrůstají především tehdy, když je narušené proudění vody a živin mezi kořenem a nadzemní částí růže. K tomu dochází většinou nevhodným ošetřováním, například pokud na podzim opakujeme hluboký řez keřů, řežeme vlastně do budoucí vegetace, což rostliny oslabuje.

Podzimní řez růží

Nové růže vysazujeme na záhon na podzim, a proto je nutný podzimní řez. Nadzemní části po podzimní výsadbě se seříznou u velkokvětých a mnohokvětých růží nakrátko u pnoucích a sadových se ponechá až 50 cm dlouhá koruna.

Zazimování růží

Velice důležitou součástí zazimování růží je odstranění opadaných listů, které jsou často napadeny řadou chorob a škůdců. Při následném zahrnutí keříků zeminou bychom tak poskytli všemu škodlivému dobrý úkryt před zimou. Růže po vypletí záhonu a odstranění spadaného listí přihrneme zeminou, kterou lze doplnit o vyzrálý kompost nebo rozleželý hnůj. Navršení zeminy ochrání krček keříku před namrznutím. Keřík by sice na jaře obrazil, ale do podoby planého šípkového keře. Pro stromkové a roubované růže platí rovněž důkladné zazimování. Zakrýt musíme zejména kmínek pomocí slámy a jutoviny, kterou vyplníme slámou a omotáme kolem kmínku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21479 (zahrada-bydleni.cz#9650)


Diskuze a zkušenosti

J. | 19.11.2015 18:56
Zdravím děláte i celoroční údržbu? Jitule


Přidat komentář