Plíseň bramborová

Zásahy proti chorobě se provádí pro každý porost zvlášt, podle jejich stavu. K likvidaci se využívají především fungicidy. Ošetření je nutno opakovat v sedmi až čtrnáctidenních intervalech. Napadené natě okamžitě likvidujte.

Plíseň bramboru - popis

Plíseň se projevuje hnědými skvrnami na okraji listů, které se postupně rozšiřují směrem do středu. Na spodní straně listů se objevuje houbovitý povlak. Napadené listy postupně odumírají. Plíseň napadá také hlízy.

Plíseň bramboru – ochrana a prevence

Výběr a zpracování půdy

Ochrana proti plísni bramboru spočívá už ve výběru samotné půdy. Nejhorší jsou údolní polohy a neodkameněná půda. Aby srážky nekontaminovaly hlízy, je třeba nahrnout na ně půdu do tvaru kopečku. Voda tak bude stékat dolů.

Odrůdy brambor a včasná sklizeň

Pěstitel by měl vybírat ty odrůdy brambor, které jsou méně náchylné k plísni. Naklíčení hlíz i sázení by mělo proběhnout včas, vegetace by měla být co nejvíce urychlena.

Správná výživa

Odolnost proti plísním podporuje vyrovnaná výživa, což znamená především dostatečný příjem hořčíku a mikroprvků. Přehnojení dusíkem náchylnost k plísním naopak zvyšuje.

Skladování brambor

Při skladování je třeba zachovat potřebnou vlhkost a teplotu.

Fungicidy

Jedná-li se o náchylnější odrůdu brambor nebo rizikovou lokalitu, preventivně porost ošetřujte fungicidy. Ošetřovat brambory je pak třeba po celou dobu jeho vegetace.

Ukončení vegetace

Ukončení vegetace proveďte odstraněním natě. Nať je dobré odstranit i během kritického (vlhkého a deštivého) období.

Plíseň bramboru – likvidace choroby

Zásahy proti chorobě se provádí pro každý porost zvlášt, podle jejich stavu. K likvidaci se využívají především fungicidy. Ošetření je nutno opakovat v sedmi až čtrnáctidenních intervalech. Napadené natě okamžitě likvidujte.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21474 (zahrada-bydleni.cz#9552)


Přidat komentář