Nemoci kůry a dřeva

Houby napadají zejména mladou výsadbu a vyvolávají výrazné trhliny na kůře peckovin. Postižená kůra má tendenci se oddělovat. Na meruňkách a broskvoních jsou na infekce náchylnější letorosty a mladé větévky.

Co je příčinou toho, že strom stůně

Choroby kůry a dřeva nejvíce ovlivňují silné mrazy a další klimatické podmínky. Stromům nedělá dobře ani dlouhodobé vlhké a deštivé počasí, protože může dojít k infekci. Infekce bývá vyvolána skrz poranění nejrůznějšího původu – může se jednat o poškození po řezu, jizvy na listových stopkách, mrazová poškození apod.

Jak se projevuje nákaza dřeviny

Nákaza se projevuje barevnými změnami na kůře, nekrózou, prasklinami, zduřeninami či tvorbou rakovinových útvarů. Nemoci kůry způsobují i dřevokazné a kořenokazné houby.
Choroby kůry a dřeva však mohou být zdlouhavé a dlouhodobé. Náchylné bývají především starší peckoviny. ## Mezi nejčastější onemocnění kůry a dřeva patří rakovina

Nektriová rakovina

Patří k nejznámějším chorobám kůry a dřeva jabloní. Projevuje se tím, že se zkracují přírůstky, nedozrávají plody, sesychají a odumírají koruny stromů. Výskyt choroby podporují těžké, zamokřené půdy a polohy s vysokou vlhkostí vzduchu.

Diaportová rakovina

Napadá mladé stromky peckovin. Kůrová pletiva se v místě nákazy zbarvují do čokoládově hnědé, šupinkovité útvary se rozšiřují na celý obvod kmínku či větévky. Na jaře vyrůstají drobné listy, které postupně odumírají.

Onemocnění kůry a stromu způsobují houby

Houby napadají zejména mladou výsadbu a vyvolávají výrazné trhliny na kůře peckovin. Postižená kůra má tendenci se oddělovat. Na meruňkách a broskvoních jsou na infekce náchylnější letorosty a mladé větévky. Nákaza se projevuje pod pupeny a uzly jako hnědě zbarvená, postupně se zvětšující rána.

Pevník nachový napadá stromy

Pevník nachový napadá jabloně, hrušky, švestky, broskvoně, rybíz a další listnaté stromy. Kmen se zbarvuje do hnědočervena a listy jsou stříbřitě lesklé. Na kmeni a na větvích se na podzim tvoří charakteristické konzolovité plodnice. Napadené větve či stromy odumírají.

Kůra a dřevo si žádají preventivní opatření

 • **Vyhýbejte se jakýmkoliv poraněním dřeviny.
  **
 • **Řez peckovin provádějte na začátku vegetace nebo po sběru ovoce.
  **
 • **Řezné plochy natíráme vhodnými nátěrovými pastami.
  **
 • **Mladé stromky peckovin ošetřujeme hlavně v teplejších oblastech.
  **
 • Na podzim by se měly ošetřovat všechny jádroviny.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21466 (zahrada-bydleni.cz#9471)


Přidat komentář