Mrkev - karotka

Mrkev - druhy. Karotka. Baby karotka. Recepty - mrkev. Dušená mrkev s vepřovým. Červená řepa s mrkví a křenem. Mrkev má nasládlý a hladký kořen polodlouhého tvaru a špičatý konec. Sladkost mrkve závisí na druhu půdy, hnojení.

Mrkev - druhy

Klasická mrkev

Mrkev má nasládlý a hladký kořen polodlouhého tvaru a špičatý konec. Sladkost mrkve závisí na druhu půdy, hnojení apod. a neplatí, že čím je mrkev menší, tím je sladší. Nalezenalou část kořene vždy odříznětě, chutná totiž hořce.## Karotka

Od mrkve se liší jen tvarem, ne chutí. Kořen karotky je oblejší až kulovitý než je tomu u klasické mrkve. ## Baby karotka

Tzv. malá karotka se prodává mražená nebo sterilovaná, nejčastěji se baby karotka užívá jako příloha k jídlům. ## Co o mrkvi možná nevíte

 • Mrkev je dobrá na šeroslepost, šedý zákal a výborně podporuje zažívání.
 • Dávejte pozor s nadměrnou konzumací mrkve v případě, že trpíte zácpou, váš stav se ještě zhorší.
 • Mrkev obsahuje vlákninu, spoustu beta-karotenu (antioxidant, chránící kůži před spálením), draslíku a vápníku.
 • Mrkev se používá i v kosmetice, bývá součástí některých přírodních** tónovacích krémů**.
 • **Šťáva z mrkve podávaná malým dětem působí proti průjmům.
  **
 • Posiluje také odolnost těla proti infekčním chorobám.

Recepty - mrkev

Dušená mrkev s vepřovým

Suroviny -dušená mrkev s vepřovým

Vepřová kotleta nebo plec, mrkev, máslo, cibule, sůl, pepř, vegeta, cukr, jíška.

Postup -dušená mrkev s vepřovým

Na másle necháme zpěnit cibulku (nejlépe v tlakáči), přidáme na malé kostičky nakrájené a osolené a opepřené maso (cca 2-4 kotlety) a orestujeme. Poté přidáme na kolečka nakrájenou mrkev (na struhadle)v množství cca o polovinu víc než je množství masa) a osmahneme. Zalijeme vodou a necháme vařit v tlakáči cca 30 minut. Na závěr dochutíme vegetou a cca 3-5 lžiček cukru (dle chuti). Zahustíme jíškou (používám granulovanou).
Příloha: vařený brambor

Červená řepa s mrkví a křenem

Suroviny - řepa s mrkví a křenem

 • 150 g očištěné čerstvé syrové červené řepy
 • 120 g očištěné mrkve * ½ citrónu na šťávu
 • ½ lžičky sojové omáčky „Tamari“ * 25–30 g strouhaného křenu
 • 1 bílý jogurt (cca 150–175 g)
 • 2–3 kapky citrónového arom. oleje
 • *** sůl **
 • 1 lžička panenského bodlákového oleje (i jiný)
 • ** pár vlašských ořechů a petrželka na ozdobu **

  Červená řepa bývá v našem jídelníčku opomíjena, ač patří mezi levné zdroje velice cenných ochranných látek pro náš organismus. Je silně zásaditá a jako taková patří mezi důležitou zeleninu, chránicí naše tělo především proti mykózám.

Postup - červená řepa s mrkví a křenem

Červenou řepu a mrkev očistíme, okrájíme a nastrouháme najemno. Nejlépe dvěma vidličkami obě suroviny dobře promícháme. Směs osolíme, okyselíme šťávou z citrónu, přidáme ještě léčivý citrónový aromatický olej, ale jenom doopravdy pár kapek, protože je dost aromatický. Kdo ho nemá, nemusí. I tak bude salát pikantní a to díky strouhaného křenu, kterého dáme tolik, kolik sneseme. Je velmi dobrý na podporu trávení a nevadí ho zde víc, protože přídavek bílého jogurtu salát velmi zjemní a zmírní ostrost křenu. Po křenu ochutíme salát sojovou omáčkou a omastíme kvalitním olejem. Nakonec jenom salát promícháme s bílým jogurtem. Misky se salátem ozdobíme petrželkou, oříšky nebo pro děti jej posypeme oříšky nastrouhanými. Je výborný, když je vychlazen. Podáváme s pečivem nebo se sýrem.
**
** Zahradník Vám přeje úspěšnou sklizeň a také dobrou chuť!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21420 (zahrada-bydleni.cz#7338)


Přidat komentář