Moniliový úžeh - choroba a léčba

plikovat lze postřik přípravky Sporgon, Horizont 250 EW, Rovlar Flo, Rowlar 50 WP nebo Baycor 25 WP podle návodu k použití. Ideální je postřik ve dvou termínech – první v době nakvétání, kdy již asi čtvrtina květů rozkvete.

Moniliový úžeh peckovin

Moniliová spála (také se spále říká moniliový úžeh) peckovin se stala v posledních letech významnou chorobou ovlivňující úrodu ovoce, obzvláště u meruněk a višní. Mnoho pěstitelů se domnívá, že květy stromů napadené monilií zničil mráz. Poškození je totiž podobné. Odborníci ale vědí, že ochrana není složitá, a že vhodný termín představuje především doba kvetení.

Vývoj moniliového úžehu peckovin

Houba proniká do stromu přes květy, kde prorůstá pestíkem do semeníku a poté i do dřeva. Okvětní lístky hnědnou a usychají, kališní lístky se postupně pokrývají našedlým povlakem konídií.
Na napadaném dřevě výhonů posléze vznikají nekrózy s klejotokem.

Důležitá je ochrana peckovin

Aplikovat lze postřik přípravky Sporgon, Horizont 250 EW, Rovlar Flo, Rowlar 50 WP nebo Baycor 25 WP podle návodu k použití. Ideální je postřik ve dvou termínech – první v době nakvétání, kdy již asi čtvrtina květů rozkvete. Druhý pak v poslední fázi kvetení což platí hlavně za deštivého počasí. K preventivním opatřením se řadí také pravidelný řez – ve vzdušných korunách není infekce tak intenzivní. Důležitá je také likvidace starých infikovaných plodů z větví ihned po sklizni.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21438 (zahrada-bydleni.cz#9073)


Diskuze a zkušenosti

Alena Puchýřová | 09.08.2009 09:53
Moniliový úžeh Mám 2letou meruňku, která již letos plodila. Po sklizni v červenci jí začali uvadat listy, dnes je celá zavadlá a listy suché. Je to milonový úžeh a pokud ano co mám v této době dělat. Děkuji Alena Puchýřová

Vladimír | 29.03.2012 14:57
usýchání meruňky ......já si myslím že to nebude "úžeh", na ten je ještě brzo, podle mě je to "mrtvička"............

Michal | 05.06.2014 20:02
Re: Moniliový úžeh - choroba a léčba Jestli je v létě zvadlá, tak není zalitá.

Věra | 20.04.2016 10:58
Mám na zahradě meruňku 42 let. Každý rok plodila. Letos nádherně kvetla, ale květy zaschly. Myslím, že má moliniový úžeh. Mám ji ještě teď postříkat třeba Horyzontem? Ještě nikdy se to nestalo, mám strach, že mně uhyne.


Přidat komentář