Jak se zbavit slimáků?

Jaro je tady a spolu s ním i zakládání záhonků, sázení rostlin, keřů, a zeleniny. Co však zahrádkářům pravidelně rok co rok kazí jejich radost z péče o zahradu, je neustálý výskyt slimáků. Jak se jich zbavit? Jak je dostat ze zahrady pryč?

Slimáci na zahradě

Každý zahrádkář, který může den co den sledovat své sazenice, jak krásně rostou, má ze svého koníčku radost. Ovšem v případě, že jsou rostlinky zdravé a nenapadené různými škůdci, kterých může být na každé zahradě víc než dost. Pokud však v zahrádkách najde místo zdravě rostlé zeleniny pouze děravé listy, má po radosti a přemýšlí, co dělat, aby se jeho zahradě příště všichni škůdci vyhnuli obloukem. Většinou ani nemusí dlouze zjišťovat, kdo či co má na svědomí takovou zkázu. V naprosté většině případů můžou za děravou zeleninu slimáci, kteří se na zahradě vyskytují převážně za deště či po dešti. Díky deštivému počasí slimáci přežívají na zahradě každý rok. A není ani výjimkou, že se slimáci přemnoží a na slimáka narazíte doslova na každém kroku. Zahrada přívalem slimáků moc trpí. A zahrádkáři také. Jejich roční snaha a práce je tatam a vůči těmto malým škůdcům jsou takřka bezmocní. Slimáci jsou přes svou malou velikost dosti odolní tvorové. Ani při likvidaci se Vám nikdy nepodaří zneškodnit všechny, neboť vždycky některý z nich je někde schovaný a vyleze až po akci. Takto jejich kolonie neustále přežívá a my máme každoročně starosti, jak se jich nadobro zbavit. Jak tedy na ně? Existuje několik zaručených rad, kterými se Vám podaří svou zahradu zachránit.

Jak se zbavit slimáků

Teď Vám přiblížíme několik možných postupů, jak zatočit se slimáky. Některé metody se Vám můžou zdát drastické, jiné mírné. Každý si však jistě vybere tu, která se mu bude líbit a kterou vyzkouší při cestě za likvidací slimáků.

Likvidace slimáků solí

Likvidace slimáků solí představuje velmi známou a častou metodu. Jde o metodu nenáročnou, která má vynikající výsledky. Máte zde několik variant, jak se solí a slimáky naložit. Buď můžete sůl rozsypat na záhonky jen tak, nejlépe hned po ránu. Nebo si můžete přichystat** solný nálev** či jiný solný roztok, který vlijete na záhonek a necháte působit. U této varianty ale musíte počítat s tím, že kromě nepříjemných slimáků zničí i příznivé klima v půdě a rostliny či zelenina Vám hůře porostou. Další možností, a tou nejúčinnější, i když pro mnohé drastickou, je ta, že si solný nálev připravíte do kbelíku, kde smícháte sůl s vodou a slimáky pochytáte a do kbelíku vhodíte.

Likvidace slimáků horkou vodou, pivem nebo jinými prostředky

I tato metoda se řadí mezi velmi účinné. I zde se ovšem vyžaduje** ruční sbírání slimáků** a házení je do předem připraveného kbelíku se směsí. Můžete např. vyzkoušet připravit kelímek s pivem. Vsaďte se o co chcete, že pivo chutná slimákům ještě mnohem více než lidem. Jsou doslova schopni se upít k smrti. Dalšími prostředky, které slouží k záhubě slimáků, je Vanish. Stejně účinné jsou také modré granule Vanish, které rozsypete po záhonku. Mezi další účinné chemikálie sloužící k zahubení slimáků patří Ferramol. Jestliže však slimák zkonzumuje Ferramol a nějaké domácí zvíře, např. pes či kočka následně sežere slimáka, zemře bohužel také. Proto pokud máte doma domácí zvířata, pořádně zvažte, jaké hubící prostředky na své zahradě budete používat.

Další možnosti hubení slimáků

Vcelku zajímavou metodou hubení slimáků jsou hlístice. Jde o mikroorganismy, které dokážou na slimácích velmi dobře parazitovat a tím je likvidují. Hlístice se aplikují prostřednictvím zálivky. Slimák následně postupně přestává žrát a v okamžiku, kdy se slimák jejich přičiněním začne rozkládat, si hlístice hledají dalšího slimáka. Na zahradu se také vyplatí položit linoleum, pod které se slimáci tuze rádi schovávají a člověk je potom snadno pochytá a zlikviduje dle vlastního uvážení.

Která z metod je ta nejúčinnější?

Pokud Vás už vyčerpává sledovat Vaši zahradu, která v důsledku působení slimáků chátrá, nevzkvétá a kdy je všechna Vaše snaha na záhoncích marná, ale nemáte čas ani chuť zkoušet všechny možné metody likvidace slimáků, abyste zjistili, která je ta nej, vsaďte na tu nejzaručenější, a tou je ruční sběr slimáků. Přichystejte si některou ze směsí do kýble a vždy, když na nějakého slimáka narazíte, vhoďte ho do kýble. Pokud se Vám příčí slimáky zabíjet, postačí, když je pochytáte do kyblíku a odnesete je hodně daleko od Vaší zahrady. Ruční sběr však vyžaduje čas a vytrvalost. Sbírat plže se vyplatí ve večerních nebo nočních hodinách, kdy jich nejvíce vylézá ze svých úkrytů a Vy tak máte šanci jich pochytat co nejvíce. Stejně tak budete jistě úspěšní brzo ráno, než začne svítit slunce nebo bezprostředně po dešti. Při ručním sběru je potřeba projít celou zahradu, obzvláště tmavá a vlhká místa, která plžům tolik vyhovují. Máte na zahradě kompost, prkna, cihly, sud, květináče apod.? Pak taková místa neopomeňte, protože to jsou právě ona, kde se plžům líbí. Pokud se Vám nechce chodit se slimáky moc daleko, a nevadí Vám jejich likvidace, tak poté už stačí pouze solný roztok, horká voda nebo výše zmíněné rady, jak s nimi zatočit.

Pasti na slimáky

Pokud nemáte dostatek času na chození po zahradě a chytání slimáků, pak můžete na zahradu nastražit past. Jakou? Například můžete do zahrady položit vlhké ohnilé prkno, nebo namočený starý koberec, fólii nebo vlnitou lepenku. Slimáci se pod takovou past schovají a vy si je ráno snadno posbíráte a naložíte s nimi po svém. Nebo je můžete spolu s Vámi vytvořeným úkrytem spálit. Do takto přichystané pasti jim můžete dát návnadu, aby se lépe chytli, a aby se jich připlazilo co nejvíce. Např. jablko, nebo jiné zbytky ovoce, či slupky z grepu.

Jak zabránit slimákům v pohybu?

I to jde. Chce to jen vědět, jak. Plži se pohybují dosti rychle, i když na to nevypadají. Jsou ale povrchy, které jim vůbec nesvědčí. Pokud kolem záhonů vybudujete** cestičku z písku, ze štěrku, z drcené kůry**, pak se na záhonky slimáci jen velmi špatně dostanou. A pokud, tak je nepatrný zlomek těch, kteří tam původně měli namířeno. Velmi účinné je také vápno, popel, piliny, jehličí, sůl či rozdrcené vaječné skořápky. Tyto cestičky kolem záhonů ale vůbec nesvědčí půdě ani rostlinám. Slimáky, kteří na vámi vytvořené suché cestičce uhynou, je potřeba sesbírat. Účinnost je dobrá, ale jen na chvilku.** Ochranný pás** totiž většinou velmi rychle zničí déšť nebo domácí zvířata, proto je potřeba jej neustále obnovovat, což je časově náročné a ne každému se chce.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21492 (zahrada-bydleni.cz#9823)


Přidat komentář