Jahodník a choroby jahodníku

Jahodník a jeho choroby. Skvrnitost listů jahodníku. Květopas jahodový, choroba jahod. Černání plodu jahodníku. Fytophtorová hniloba rhizomů a plodů jahodníku. Fytophtorová hniloba rhizomů a plodů jahodníku.

Jahodník a jeho choroby

Jahody jsou ovoce, které máme všichni velmi rádi. Pěstování jahod není náročné, avšak ne zcela jednoduché.** Důležité při pěstování jahod je, abychom zabránili výskytu chorob a škůdců.** Pokud už rostlina byla napadená, zde naleznete návod na účinnou ochranu proti těmto chorobám.

Skvrnitost listů jahodníku

Příznakem této choroby jsou bílé 3 – 4 milimetry velké skvrny na listech jahodníku, které se postupně zvětšují. Listy následně zasychají.

Ochrana

Jahodník ošetřujeme po sklizni plodů. Účinné přípravky proti skvrnitosti jsou **Dithane DG Neotec, Champion 50 WP nebo Novozir MN 80. **

Květopas jahodový . choroba jahod

Květopas jahodový je malý zelený brouček, který napadá poupata a listy jahod.** Brouci kladou vejce do květů a larvy je následně vyžírají. Poupata vadnou, opadají. **

Ochrana

Napadené listy a plody jahodníku musíme sbírat.Také můžeme rostliny po sklizni ošetřit fungicidním přípravkem **ACTELLIC 50 EC, DECIS FLOW 2.5, KARATE 2.5 WG, ZOLONE 35 EC, ZOLONE WP. **

Černání plodu jahodníku - choroby jahodníku

Příznakem jsou červené svinuté listy a hnědé plody.

Ochrana

Rostliny ošetříme fungicidním přípravkem ALIETTE 80 WP.

Fytophtorová hniloba rhizomů a plodů jahodníku

Dochází k náhlému vadnutí a zasychání starších a postupně i mladších listů. Následně infikované rostliny hynou. Příčinou vadnutí a zasychání je poškození kořenů, které postupuje od krčku rostliny směrem dolů. Choroba také napadá řapíky a květní či plodové stopky.

Ochrana jahodníku

Jahodník ošetřujeme po sklizni plodů např. přípravkem** ALIETTE 80 WP. **

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21489 (zahrada-bydleni.cz#9763)


Diskuze a zkušenosti

mirka148@seznam.cz | 28.04.2014 09:58
Re: Jahodník a choroby jahodníku Černá nám střed květů.Jahody nerodí.Jak postupovat v léčbě?Děkuji.

Pepa | 01.05.2014 09:44
Re: Jahodník a choroby jahodníku Podle mne černání středu květů jahodníku vznikne při nočních mrazících vlastně zmrznutím květu.

Roman Pospíšil | 24.05.2014 18:36
Re: Jahodník a choroby jahodníku Zdravím chtěl bych se zeptat jestli někdo náhodou nevi co se děje s jahodami když mi cernaji stonky?

Petra | 13.06.2014 16:29
Re: Jahodník a choroby jahodníku Na jaře jahodníky krásně kvetly, nasadily spoustu plodů, ale plody i celá rostlina začaly v průběhu hlavní sklizně usychat. Z jahod sklízím malé scvrklé plody, které se nehodí ani na marmeládu. Před sklizní jsem pravidelně hnojila, zalévala, nevím, kde je chyba. Může to být nějaký škůdce, špatně zasazené nebo malá zálivka v době extrémního horka minulých dnů? Zaléváte jahody, když zrají?

bohuna | 08.07.2014 17:42
Re: Jahodník a choroby jahodníku na jahodach se obevili male cerno zelene broucci,nevite co to muze bejt.

jana. | 07.06.2015 20:06
Re: Jahodník a choroby jahodníku Poraďte !!! Lo?slá sadba pěkně kvetla a pak jsem zjistila , jak 8z 20 sazenic žloutnou a květy zaschly .Zajímavé že to byly sazenice vedle sebe .Usuzují na kveětopase . Všechny jsem zlikvidovala . Ostatní jsou zdravé , mají zdravé plody . Chtěla bych je nahradit novou sadbou .Co mám provéct se zeminou __ mohu ji zdes infikovat dusíkatými vápnem .Dodržím i minimální 3týdenní lhůtu před výsadbou . Uvažují správně ??? Poraďte .Díky Jana

Pavel | 15.06.2016 20:11
listy jahodníku se svinují, jakoby zasychají, ale zaléváme pravidelně.

Luděk | 17.06.2016 22:03
Na stejném keři se vyskytují kvalitní plody, ale také tmavší a jakoby zavadlé a jsou bez chuti.

janka | 30.03.2017 18:55
JAHODNIK PO ZIME-SKORO ZADNE KORENY,OZRANE A OKOLO HNEDE LARVY.PROSIM NEVI NEKDO CO TO JE?JAK LARVY ZNICIT,ABY NEZUSTALY PO PRESAZENI.DEKUJI.

dona | 31.05.2017 09:53
plody jahod jsou nepravidelné, většinou malé a různě pokřivené i když jsou zralé. Poraďte prosím. Děkuji předem


Přidat komentář