Choroby rajčat - terminální nekróza

Terminální nekróza plodů se objevuje převážně u rostlin pěstovaných pod sklem nebo folií (ve sklenících, fóliovnících). Skvrny mají nejprve vodnatý charakter a objevují se u nezralých i dozrávajících plodů kolem čnělky. Později tmavnou až zčernají.

Choroby rajčat – černé skvrny na plodech rajčat

Černé skvrny na plodech rajčat, jsou velmi častým poškozením. Černé skvrny způsobují dva druhy onemocnění, které jsou si svými příznaky velmi podobné. Mezi další choroby rajčat patří bronzovitost, plíseň, hnědá skvrnitost a bakteriální vadnutí.

Terminální nekróza plodů rajčat

Terminální nekróza plodů se objevuje převážně u rostlin pěstovaných pod sklem nebo folií (ve sklenících, fóliovnících). Skvrny mají nejprve vodnatý charakter a objevují se u nezralých i dozrávajících plodů kolem čnělky. Později tmavnou až zčernají. Příčinou tohoto onemocnění je nerovnoměrná zálivka a nevyvážený poměr živin v půdě. )

Plíseň bramborová na rajčatech

Častějším onemocněním, které způsobuje zpočátku šedozelené, později tmavé zeleně lemované skvrny, je plíseň bramborová. Mimo plody napadá plíseň bramborová i listy a lodyhy rajčat. Plíseň se objevuje během léta v obdobích dešťových srážek.

Ochrana před plísní a nekrózou rajčat

Ochranou proti plísni bramborové a terminální nekróze jsou účinné, včasné a opakované postřiky fungicidními přípravky Dithane M 45 0,2%, Perozin 75B 0,4% nebo Kuprikol 50 0,6%. Účinnou prevencí, jak se vyvarovat plísni a nekróze rajčat, je nevysazovat rajčata příliš hustě a při zálivce se vyvarovat kropení listů. Mladé sazenice zaléváme jen ke kořenům.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21454 (zahrada-bydleni.cz#9360)


Diskuze a zkušenosti

Z. Hubáček | 06.07.2011 10:07
kroucení listů rajčat kroucení listů rajčat


Přidat komentář