Choroby a škůdci meruněk

Plody meruněk dozrávají v závislosti na teplotě, nejčastěji koncem července a během srpna. Pokud včas poznáme, jakou chorobou trpí, je možné zachránit celou úrodu meruněk.

Choroby a škůdci meruněk

Plody meruněk dozrávají v závislosti na teplotě, nejčastěji koncem července a během srpna. Pokud včas poznáme, jakou chorobou trpí, je možné zachránit celou úrodu meruněk.

Napadení meruňek

Napadení se na listech meruněk začíná projevovat v průběhu června tvorbou žlutozelených neohraničených skvrn. Skvrny se postoupně zvětšují a uvnitř dochází k nekrózám. Později dochází ke spojování nekróz, až dojde k pokrytí celého listu. Dochází také k jejich svinování a předčasnému opadávání.

Ochranný přípravek

Postřik fungicidním přípravkem např. BAYCOR 25 WP , DITHANE DG NEO-TEC , DITHANE M 45 , NOVOZIR MN 80.

Moniliová spála

Listy na napadených větvičkách postupně vadnou a usychají. Přitom zůstávají na větvičkách, které vypadají jako spálené. Příznaky napadení květů, které neopadávají a zůstávají na stromech, připomínají poškození mrazem. Na napadených letorostech se velmi často objevuje klejotok, který postupně přechází i na starší dřevo a může být příčinou rozsáhlejšího poškození stromů.

Ochranný přípravek

Postřik fungicidním přípravkem Horizon 250 EW.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21475 (zahrada-bydleni.cz#9569)


Diskuze a zkušenosti

Anonym | 10.07.2015 09:53
Re: Choroby a škůdci meruněk plody meruněk jsou nejadnou seschlé - pouze poloviny - jinak vše v ¨pořádku

Ondřej Mišura | 31.08.2015 12:27
Re: Choroby a škůdci meruněk Letos nám uschla 5 let stará meru?ka. Květy, i plody se sice objevily, ale listy byly hned od jara nějak menší. Potom plody opadaly, a i přes zálivku stromek uschl. Kůru začal odlupovat nějaký datel a pod ní se objevila hustá síť cestiček vyžraných v lýku. Myslel jsem, že to bude něco jako lýkožrout, ten ale jen na jehličnanech. Ví prosím někdo oč jde a jak se tomu bránit? Děkuji za odpověď. Ondřej Mišura o.misura@seznam.cz


Přidat komentář