Choroby a nemoci - mrkev

Pozemky pro pěstování mrkve by měly být v otevřených polohách, nevysévejte příliš hustě. Preventivně lze mrkev chránit sítěmi. Dodržujte minimálně čtyřletý odstup v pěstování na jednom místě. Ke snížení rizika napadení používejte mořené osivo.

Bakteriální měkká hniloba

Vnitřek mrkve se velmi rychle kašovitě rozpadá, zatímco vnější pokožka zůstává ještě relativně dlouho neporušená. Onemocnění se vyskytuje především na uskladněné mrkvi, zejména i mechanicky poraněné, a při příliš vysokých teplotách během uskladnění.

Ochrana:

Mnohočetný osevní sled, dostatečné dávky draselných hnojiv a šetrná i sklizeň. Uskladňujte pokud možno za sucha a kořeny mrkve s příznaky hniloby vyřaďte. Chemická ochrana se neprovádí.

Suchá skvrnitost listů mrkve

Houba se šíří z jednotlivých lístků a za vlhkého počasí může velmi rychle zachvátit celé listy, které hnědnou, černají a hnijí. Klíční a vzcházející rostliny mohou odumírat.

Ochrana:

Dodržujte minimálně čtyřletý odstup v pěstování na jednom místě. Ke snížení rizika napadení používejte mořené osivo.

Háďátka znetvoří kořeny mrkve

Následkem sání háďátek jsou kořeny mrkve znetvořeny, vytvářejí nadměrné množství postranních kořínků - vousatost. Následkem sání larev háďátka severního vznikají na kořenech několik milimetrů velké hálky.

Ochrana:

Důležité je dodržování mnohočetného osevního postupu, z něhož je nutné vyloučit i celer. Výsev afrikánů může výskyt háďátek v půdě silně snížit.

Pochmurnatka mrkvová

Mléčně bělavé larvy velké 6-8 mm vykusují v kořenech mrkve rezavě hnědé chodbičky, z nichž se sekundárně šíří hniloba. Černé mouchy velké 4-5 mm kladou vajíčka na kořen mrkve. Každoročně se vyvíjejí 2 generace.

Ochrana:

Pozemky pro pěstování mrkve by měly být v otevřených polohách, nevysévejte příliš hustě. Preventivně lze mrkev chránit sítěmi. Chemická ochrana insekticidy.

Další choroby a škůdci mrkve

  • Padlí miříkovitých
  • Mšice
  • Merule mrkvová
  • Vrtalka zahradní
  • Housenky
  • Kořenové mšice

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21441 (zahrada-bydleni.cz#9113)


Diskuze a zkušenosti

tereza | 26.06.2014 14:17
Re: Choroby a nemoci - mrkev také kučeravé listy sme ešte nemali na mrkve .Dočítala som sa na vašej stránke že už sa nedá nič ríobiť teraz.A dá sa ešte stým nniečo neskôr robiť ?kedy sa má teda robiť možno prevencia , Ako? Myslíte že je to z toho sucha alebo sme niečo zanedbali?Dakujem .


Přidat komentář