Šeflera - pěstování, hnojení, množení

Šeflera dlanitolistá je jedovatá rostlina, která obsahuje látky dráždící pokožku a sliznici. Šeflery jsou teplé a vlhkomilné rostliny. Mají rádi světlé a polostinné místnosti, ale ne sluneční paprsky.

Šeflera - pěstování

Šeflera má svůj původ v tropických zemích, kde se vyskytuje jako několik metrů vysoký strom. Z hladkého kmínku vyrůstají dlouhé řapíky s paprskovitě složenými lesklými listy, které mohou být jasně zelené nebo žlutě skvrnité. V bytě dorůstá do výšky okolo 120 až 150 cm a šířky přibližně 60 centimetrů. Šeflera dlanitolistá je jedovatá rostlina, která obsahuje látky dráždící pokožku a sliznici. Šeflery jsou teplé a vlhkomilné rostliny. Mají rádi světlé a polostinné místnosti, ale ne sluneční paprsky. Vynášení na svěží vzduch se nedoporučuje. V zimě by teplota při pěstování neměla klesnout pod 16°C. Na tmavém stanovišti rostlina řídne. Rostlině vyhovuje normální pokojová teplota kolem 20°C maximum 25°C.

Šeflera - zalévání

Zálivka je od jara do podzimu velmi hojná, v zimě mírná. K zalévání se používá pouze měkká, odstátá voda pokojové teploty, nejlépe teplá. Šeflera má rád vlhko, proto v letních parnech rostlinu jednou týdně orosíme. Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat kolem 85%.

Šeflera - hnojení a substrát

Od března do srpna šefleru přihnojujeme 2x za týden speciálními tekutými hnojivy pro pokojové rostliny, které neobsahují vápno. Protože šeflera roste pomalu, přesazuje se podle potřeby. Mladé rostliny přesazujeme každý rok, rostliny starší zhruba každé 2 až 3 roky. Pěstební substrát by měl obsahovat 2 díly drnovky, 1 díl listovky, 1 díl kompostové zeminy a 1 díl písku. Do zeminy je dobré přidat trochu dřevěného uhlí a antuky.

Šeflera -množení

Šeflera se rozmnožuje vrcholovými řízky, které necháme zakořenit ve vodě.

Šeflera - choroby šeflery

Hnědé okraje a pokroucené listy šeflery

Rostlina je umístěna v chladnu a průvanu.

Zaschlé listy a hnědé špičky šeflery

V místnosti, kde se rostlina nachází je příliš suchý vzduch.

Žloutnutí listů šeflery

Pokud žloutne u šeflery mnoho listů a zároveň s tím také vypozorujeme vadnutí a hnilobu, bývá nejčastější příčinou příliš mnoho vody. Pokud však příznaky vadnutí a hniloby chybí, může být žloutnutí listů způsobené podvýživou.

Šeflera - škůdci

Svilušky, štítenky, červci a mšice.

Šeflera -druhy šeflery

  • Schefflera actinophylla
  • Schefflera arboricola
  • Schefflera wisetonensis
  • Schefflera octophylla
  • Schefflera elegantissima

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21364 (zahrada-bydleni.cz#8839)


Diskuze a zkušenosti

Petr Škramlík | 15.01.2010 10:52
množení šeflery docela by mě zajímalo, za jak dlouho zakoření vrcholový řízek ve vodě, protože mně se to nepodařilo za tři roky ani jednou, i když jsem do vody přidával různé stimulátory.

Jarka | 14.03.2010 09:35
Šeflera - pěstování, hnojení, množení Dobrý den, šefleru už mám několik let a za tu dobu už jsem rozdala několik odnoží. Zakořenění ve vodě trvá docela dlouho, ale musíte vydržet. Pokud se Vám to nedaří, je možné, že vždy odříznete pouze jeden list (myslím tím jeden "deštníček"). To se mi zakořenění také moc nedařilo. Když ji však odříznete ze zhora kytky a minimálně se třemi patry (tzn. třemi deštníčky lístků), tak by se Vám to opravdu mělo podařit.

Madla | 27.05.2010 16:13
Množení Vyzkoušená rada : Naříznu potřebný kus, který chci zakořenit- neuříznout úplně!!! - tak napůl. Dám do vzniklého klínku kousek klacíku a potřu plošky v řezu stimulátotrem růstu. Obalím mokrým mechem v průměru bal cca 8-10 cm. Pak bal pečlivě zabalím do igelitu, zajistím širokou izolepou i kolem původního kmenu - na fest. Pak někde nahoře vystřihnu malou díru a konvičkou zalévám. Skrz igelit vidíte jak vám zakoření do mechu, nic neuhnije, neodpadnou žádné listy. Je hezká hned po zasazení a nemá problémy se zakořeněním. Je to stejné jako u fíkusu.

štěpánka | 07.11.2010 18:52
scheflera - postranní odnože U známých již schefera vytvořila bohatý keř, protože došlo během pár let k vybujení postanních odnoží. V mém případě však zůstává jen ústřední stvol a ten roste do výšky s pravidelným vyrůstáním deštníčků. Uříznutí posledního patra nepomohlo.

Evulenka | 16.09.2011 22:00
pestovani,skudci mam sefleru zatim 3mesice, nektere listky mi cernaji a opadavaji, nekdy i cele destniky, nevite cim to muze byt? nikde nemuzu najit odpoved.

Diana | 24.09.2012 21:50
ŠEFLERA - PĚSTOVANÍ Dobry den, to že vam černaji a opadavaji listečky u šeflery znamena že ji je malo svetla, mela jsem stejny připad, dala jsem ji na parapet kde mam hodně světla ale ne přimi sluničko a začala mi krasně rust.

Jitka | 06.11.2012 13:34
růst No když čtu, že v bytě dorůstá do 150 cm, tak já mám asi nějakou bláznivku, už ji mám asi 230cm a pořád roste a roste. Zalévám když si vzpomenu tak 1x za 14 dní, nikdy jsem ji nepřihnojila. Rozmnožit jsem ji zkusila spodním výhonkem co se mi na rostlině vytvořil a v pohodě zakořenila během pár dní. Prostě je to blázen, už nevím co s ní , asi ji budu muset nahoře zaříznout, aby už nerostla.

Jana | 30.07.2015 09:47
Re: Šeflera - pěstování, hnojení, množení opadavaj mi listy ve prostredku mi to z hnedne nevite nikdo co to muze byt

cedos | 05.08.2015 10:03
Re: Šeflera - pěstování, hnojení, množení prosím v kterém období mám seříznout šefleru .... mám jí tak velkou, že se mi předtává vejít do pokoje, nevím jestli z jara nbo na podzim ???? prosím o radu díky :)

Ivet | 24.12.2015 15:00
moja má v predsieni min 5 metrov :)

Marcela | 17.01.2016 11:25
Dobrý den, mám šofleru, kreré začaly opadávat lístky, nevím jak zastavit. Nehnědnou, neschnou, prostě opadají zelené. Poraďte, vítli někdo příčinu. Děkuji M

Anna | 04.09.2016 12:33
Dobrý den, dostala jsem šefleru a začaly opadávat lístky, není přemokřena ani není vyschlá.Co je příčinou?? Děkuji A.

Věra | 03.08.2017 13:35
Pobavila mě informace, že šeflera roste pomalu - mně rostla zběsilou rychlostí, každoročně jsem musela seřezávat vršek, protože by se nevešla pod strop, a nakonec jsem ji musela zlikvidovat a namnožit z ní 3 nové rostliny. Nikdy jsem ji nehnojila a zalévala, jen když jsem si vzpomněla. Jedna má teď k dispizici cca 2 metry, tak uvidíme...

Dana | 24.08.2017 06:49
Můžete mi poradit, proč se mi na listech objevují hnědé flíčky?


Přidat komentář