Pěstování, sadba, výsev sazenic

Nedostatek světla - příčinou je většinou nevhodné umístění sadby, pro některé druhy rostlin je v krátkých zimních dnech nedostatek světla i přímo na okenním parapetu. Před výsevem zkontrolujte klíčivost, zejména staršího a vlastního osiva.

Pěstování vlastní sadby

Chcete si vypěstovat vlastní sadbu, kterou budete moci vysadit na jaře na svoji zahrádku? Jsou rostliny příliš slabé, nerovnoměrně vzcházejí, pomalu rostou nebo jsou přerostlé? Jaké jsou příčiny?

Slabé rostliny - chyby pěstování

 • Nedostatek světla - příčinou je většinou nevhodné umístění sadby, pro některé druhy rostlin je v krátkých zimních dnech nedostatek světla i přímo na okenním parapetu.
 • Nevhodná teplota - optimální teplota je předpokladem dobrého růstu rostlin. Při vyšších teplotách se rostlinky vytahují. Velmi důležitá je rovnováha mezi teplotou a světlem. Při vyšší teplotě potřebují rostlinky i více světla.
 • Příliš hustý porost - důsledkem příliš hustého porostu je nedostatek prostoru, světla a živin. Prevencí je řidší výsev nebo protrhání sadby po vzejití. Později je dobré také pikýrování nebo přesazení jednotlivých rostlin do květináčů.

Špatné, nerovnoměrné vzcházení sazenic - chyby pěstování

 • Nevhodná zemina - pro výsev a rozmnožování používáme substrát, který se při zalévání neslévá, má vhodné složení a nižší obsah živin.
 • Nevhodná teplota - je nutné zajistit optimální teplotu pro klíčení rostlin (20 - 25°C).
 • Příliš hluboký nebo nerovnoměrně hluboký výsev - semínka vyséváme na urovnaný, mírně upěchovaný povrch. Poté semínka zasypeme jemnou vrstvou zeminy.
 • Nekvalitní osivo - před výsevem zkontrolujte klíčivost, zejména staršího a vlastního osiva.

Zpomalený, zastavený růst sadby - chyby pěstování

 • Nedostatek vody, případně živin - sadbu je nutné pravidelně zalévat, větší rostliny přihnojujeme.
 • Nízká teplota - teplota, při níž se zastavuje růst rostlin, je pro každý druh jiná, je nutné teplotu zvýšit.
 • Malý prostor, tenká vrstva zeminy - rostliny přepikýrujeme, přesadíme do květináčů.

Slabé nebo přerostlé sazenice v době výsadby - chyby pěstování

 • Nesprávný termín výsevu - příliš brzy nebo pozdě, případně pomalé předpěstování v nevhodných podmínkách. Termín výsevu přizpůsobíme termínu výsadby a době potřebné k předpěstování sadby. Například u rajčat a paprik je tato doba 8 až 10 týdnů, u okurek, tykví a melounů 4 až 5 týdnů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21389 (zahrada-bydleni.cz#9310)