Paprika a její pěstování a výsadba

Paprika a její pěstování. Historie paprik. Umístění papriky. Předpěstování sadby paprik. Výsadba paprik na zahrádku. Spon výsadby papriky. Závlaha papriky. Hnojení papriky. Sklizeň paprik. Choroby a škůdci paprik. Zajímavosti - papriky.

Paprika a její pěstování

Paprika roční je oblíbená zelenina, kterou zná snad každý z nás. Pěstování paprik není zcela jednoduché, ale pokud dodržíme základní pravidla, můžeme se těšit z krásných a zdravých plodů.

Historie paprik

Paprika pochází ze střední Ameriky (Mexika). V Evropě se poprvé objevila až v 19. století.

Umístění papriky

Papriky (Capsicum annuum) vyžadují slunné stanoviště, ne však přímé sluneční světlo. Půda by měla být propustná, dobře zpracovaná s dostatečnou dávkou živin.

Předpěstování sadby paprik

Výsev do truhlíku provádíme v únoru. Papriky po výsevu zakryjeme fólií a udržujeme teplotu 25°C. Až rostliny trošku povyrostou, můžeme z nich fólii odstranit. Při zalévání nesmíme rostlinky přelít. Ve stádiu 2 pravých listů, je nutné, abychom papriky přesadili do květináčů.

Výsadba paprik na zahrádku

Výsadbu paprik na stanoviště provádíme po 15. květnu. Papriky bychom neměli vysazovat dřív, protože hrozí riziko přízemních mrazíků.

Spon výsadby papriky

Nejčastěji používaný spon, při pěstování paprik je 50 x 50 centimetrů.

Závlaha papriky

Velmi důležitá je pravidelná závlaha a dostatečný přísun živin od začátku tvorby plodů. Pro zálivku používáme odstátou, pokud možno vlažnou vodu. Zaléváme ráno nebo večer, nikdy za přímého slunce!

Hnojení papriky

Papriky hnojíme speciálním tekutým hnojivem pro plodovou zeleninu 1x týdně. Největší množství živin rostliny vyžadují při vývinu plodů. Vhodné je také hnojivo CERERIT nebo LEDEK VÁPENATÝ.

Sklizeň paprik

Plody sklízíme, když jsou dostatečně velké a zralé.

Choroby a škůdci paprik

Papriku napadají pouze mšice a svilušky, pokud je rostlina v příliš suchém prostředí.

Zajímavosti - papriky

Paprika je jedním z nejdůležitějších koření pro přípravu potravin. Vyrábí se mletím z usušených zralých plodů rostliny papriky roční (Capsicum annum). Paprika obsahuje vitamín C, karotenoidy, capsanthin, mastné kyseliny a capsorubin. Pálivost papriky způsobují přítomné capsaicinoidy.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21408 (zahrada-bydleni.cz#9762)


Diskuze a zkušenosti

Josef Šlinger | 13.06.2009 22:26
PAPRIKY A SALÁT Máte někdo zkušenost s výsadbou paprik po salátu. Ve skleníku, přesně v místech, kde byl před tím salát papriky špatně rostou - zakrňují - žloutnou. Na ostatním prostoru dobře rostou. Je možná nějaká nesnášenlivost??? Dík

Danan | 20.05.2010 18:02
pěstování papriky Prosím o informaci, zda paprika vyžaduje vápnitou půdu, či ne a jak jí nejlépe pěstovat ve skleníku. Děkuji

Janina | 19.04.2011 11:48
choroby paprik Objevila se mi na paprikách "kadeřavost" vrchních listů - korunky. Jak bych měla postupovat, aby se listy srovnaly?

Pavel | 14.01.2012 13:01
Papriky a vápno Ze zkušenosti vím, že pokud je málo vápna v půdě, papriky napadá hniloba ještě před dozráním. Hnijí především od špičky.

Jarda | 24.02.2013 16:27
Paprika Kdo prosím odpoví, jakou koncentrci "Ledku vápenatého" použít při postřiku na list, jak často postřik provést a kolikrát za sezonu se může provévést? Děkuji!

Michal | 05.03.2013 16:45
Dotaz DOBRÝ DEN MAM DOTAZ,NEVIM NA KOHO UŽ SE MAM OBRÁTIT.SHÁNIM STAROU ODRŮDO PAPRIKY-ŘÍKALO SE JÍ BÝČÍ SRDCE. JE ZELENO ŽLUTÁ S ČERVENO RUDÝMI PAPRSKY PO CELÉ PAPRICE.PŘIPOMÍNÁ PVAR PAPRIKY RUBINOVA.JAKO MALÉ DĚTI JSME JE ZBÍRALI NA POLÍČKÁCH,A PAK PŘIŠLI ATRAKTYVNÍ ODRŮDY A STARÉ ZANIKLI NEBO JICH JE OPRAVDU POMÁLU. KDYŽTAK PORADTE KAM SE MAM OBRÁTIT O RADU?PŘEDEM DĚKUJI ZA ODPOVĚD.


Přidat komentář