Orchidej Phalaenopsis - pěstování

Phalaenopsis má ráda vlhko, proto v letních parnech rostlinu jednou týdně orosíme. Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat kolem 60%. Od března do září, 1x za 14 dní přihnojujeme speciálními tekutými hnojivy pro orchideje, které neobsahují vápno.

Orchidej Phalaenopsis - pěstování

Phalaenopsis je tropická orchidej, která ve své domovině roste v korunách tropických stromů jako epifyt. Na ohnutém stonku nese krásné květy v bílé, růžové, oranžové, žluté, purpurové nebo fialové barvě. Má ráda světlo, ne však přímé slunce. Tento druh orchideje patří mezi teplomilné. Snáší teploty od 15 – 30 º C. Pro tvorbu květů je však nutný pokles noční teploty o přibližně 5 ºC.

Orchidej Phalaenopsis - zalévání

Phalaenopsis zaléváme opatrně, protože nesnáší přemokření. Před další zálivkou se radši prsty přesvědčíme, zda je povrch zeminy v květináči suchý. K zalévání se používá pouze měkká, odstátá voda pokojové teploty, nejlépe teplá. Pěstujeme-li rostlinu v zimě v chladnu, omezíme zálivku. Phalaenopsis má ráda vlhko, proto v letních parnech rostlinu jednou týdně orosíme. Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat kolem 60%.

Orchidej Phalaenopsis - hnojení a pěstební substrát

Od března do září, 1x za 14 dní přihnojujeme speciálními tekutými hnojivy pro orchideje, které neobsahují vápno. Přesazujeme pouze v případě, že kořeny Phalaenopsisu vyčnívají z květináče a rostlina špatně roste. Phalaenopsis totiž, stejně jako všechny orchideje, přesazování špatně snáší. Obvykle ji přesazujeme po 3 až 4 letech, aby květina dobře rostla. Květináč však nesmí být příliš velký. Jako půdu použijeme speciální koupenou zeminu pro orchideje. Můžeme si ji připravit také sami z 1 dílu jemně mletých kořenů kapradí, 1 dílu jemně drceného mechu, 1 dílu lehké kypré drnovky a 1 dílu listovky.

Orchidej Phalaenopsis - množení

Phalaenopsis rozmnožujeme dělením nebo vzdušnými kořeny.

Choroby - orchidej Phalaenopsis

Hnědé skvrny na listech

Jsou-li skvrny tvrdé a suché, příčinou je popálení sluncem. Skvrny neodstraňujte, ale zajistěte před přímými slunečními paprsky přistínění. Jsou-li skvrny měkké, je to příznak houbové choroby. V tomto případě napadanou část rostliny ihned odstraňte.

Vodorovný nebo skloněný růst orchideje

Nejčastější příčinou je u phalaenopsisů nedostatek světla, orchideje totiž potřebují velice dobré osvětlení. Pokud má orchidej dostatek světla a přesto je skleslá, možnou příčinou je nesprávná zálivka.

Žádné květy

Příčinou jsou nevhodné podmínky prostředí, ve kterém orchidej pěstujete.

Škůdci orchideje

Svilušky, štítenky, červci a mšice.

Orchidej Phalaenopsis - druhy

  • Phalaenopsis amabilis
  • Phalaenopsis violacea
  • Phalaenopsis venosa

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21370 (zahrada-bydleni.cz#8876)


Přidat komentář