Jak pěstovat doma orchideje

Pěstování orchidejí - kde pěstovat orchideje. Osvětlení pro orchideje. Zalévání orchidejí. Přesazování a pěstební substrát pro orchideje. Jak se množí orchideje - řízky, dělení, semena orchidejí. Choroby a škůdci orchidejí. Druhy orchidejí.

Pěstování orchidejí - kde pěstovat orchideje

Orchideje potřebují hodně jasného rozptýleného světla, a proto na jižním okně v horkých poledních hodinách potřebují zastínění. Pro pěstování orchidejí se dobře hodí východní okno, na západním okně (pokud není zastíněné stromy) je stejně jako na jižním potřeba zastínění. Orchidej bude tím lépe růst a vyvíjet se, čím více bude mít světla a čerstvého vzduchu.

Pěstování orchidejí - osvětlení pro orchideje

Aby orchideje dobře rostly a kvetly, je jim třeba zajistit 12 až 15 hodinový světelný den. Proto je v zimě potřebné doplňkové umělé osvětlení. Místnost s orchidejemi musíme pravidelně větrat. Orchideje nemají rády průvan a prudké výkyvy teplot. Před výběrem konkrétního druhu orchideje je nutné vzít v úvahu teplotu, kterou bude potřebovat, protože existují druhy určené do chladnějších místností (například dendrobium, paphiopedilum, coelogyne), do místností s mírnou teplotou (například** cymbidium), a do teplých místností (například **phalenopsis, vanda, některá dendrobia a cattleye).

Zalévání orchidejí

V období vegetace a květu se orchideje zalévají poměrně hojně a pravidelně. Zálivka musí být rovnoměrná. Nedostatek vláhy vede k vytvoření slabých a špatně vyvinutých výhonů. Ve vegetačním období musí být půda stále lehce zavlhlá. Zavlažovat lze i z misky. Množství zálivky závisí na druhu orchideje a stadiu jejich vývoje. Orchideje potřebují vysokou vzdušnou vlhkost. V zimě v místnostech s ústředním topením a při horkém počasí v létě nepomůže ani opakované rosení, i když z hygienických důvodů je pravidelné orosování nutné. **
**

**Rosení orchedejí

**

Orchideje nerosíme, jsou-li na slunci. V době květu se orchideje rosí tak, aby voda nedopadala na květy. Nejlépe je rosit orchideje ráno nebo po obědě, na noc můžeme rosit v případě, že květináče s orchidejemi nejsou na balkóně nebo na verandě.

Přesazování a pěstební substrát pro orchideje

Všechny orchideje s výjimkou druhů s opadavými listy nemají přesazování rády a těžce ho snášejí.** Epifytní orchideje přesazujeme po 4 – 5 letech, stálezelené po 2 – 3 letech, opadavé každý rok.** V praxi orchideje přesazujeme, když kořeny vyčnívají z drenážního otvoru, nebo když na jaře příliš pomalu rostou, nebo nerostou vůbec. Půda pro pěstování orchidejí by měla být hrubá, propouštějící vzduch a vodu, slabě kyselá, s nevysokou koncentrací živin. Připravujeme-li půdní směs sami, použijeme 1 díl jemně mletých kořenů kapradí, 1 díl jemně mletého mechu, 1 díl kypré lehké drnovky a 1 díl listovky. Do půdní směsi pro orchideje můžeme přidat trochu spadaného dubového listí (zlepší strukturu zeminy). Můžeme koupit hotovou půdní směs pro orchideje také v květinářství.

Orchideje přihnojujte kombinovaným minerálním hnojivem

V době aktivního růstu se orchideje přihnojují kombinovaným minerálním hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny. Existují i speciální hnojiva pro orchideje.

Jak se množí orchideje - řízky, dělení, semena orchidejí

Orchideje se množí řízky, dělením, semeny a hlízami. Pro množení řízky se používají staré dlouhé stonky, vedlejší výhony nebo odkvetlé stvoly. Řízky řežeme dlouhé 10 – 15 cm. Odříznutý řízek se nezasunuje do země, jako u jiných pokojových rostlin, ale pokládá se naplocho na povrch zeminy (písku nebo mechu) a umístí se do vytápěného pokojového skleníku. Orchideje je také možné množit stonkovým výhonem přesahujícím do vedlejšího květináče, který po zakořenění od mateřské rostliny odřízneme.

Rozmnožování orchidejí semeny

Pro rozmnožování semeny použijeme půdu z rozmělněného mechu (můžeme do ní přidat trochu listovky), kterou dobře zvlhčíme. Na ni se v řadách nasypou semena, která se nezahrnují zeminou. Výsadbu udržujeme při teplotě 22 – 25°C a vysoké vlhkosti vzduchu. Místo zálivky semena pečlivě rosíme měkkou vodou. Po vyrašení prvního lístku pikýrujeme sazenice do zeminy složené z poloviny drceného mechu a poloviny rašeliny. Podruhé pikýrujeme po vyrašení druhého lístku do půdy složené kromě mechu a rašeliny i z mletých kořenů kapradí.

Choroby a škůdci orchidejí

Nejčastěji orchideje napadají svilušky, třásněnky, mšice, červci, puklice a molice.

Ochrana proti chorobám a plísním

Nejúčinnější ochranou pro napadené rostliny, je odstranění napadených částí rostliny a postřik účinným insekticidem.

Druhy orchidejí - seznam orchidejí

podrobný seznam orchidejí. Orchideje dělíme na chladnomilné orchideje, orchideje se středními nároky a teplomilné.

Chladnomilné orchideje

 • Coelogine cristata
 • Odontoglossum rosii
 • Odontoglosum grande
 • Stanhopea hernandezii
 • Vanda coeurolea
 • Miltonia speciosa

Orchideje se středními nároky

 • Paphiopedilum calossum
 • Paphiopedilum insignis
 • Cymbidium lowianum
 • Dendrobium nobilis
 • Zygopetalum mackayi
 • Odontocidum Tiger

Teplomilné orchideje

 • Cattleya labiata
 • Phalenopsis amabilis
 • Dendrobium phalenopsis

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21376 (zahrada-bydleni.cz#8961)


Diskuze a zkušenosti

Drahomíra Beranová | 15.03.2009 16:14
listy Ulomil se mi hlavní list, neboli srdíčko orchideje. Spodní listy zůstaly boudou vyrůstat další nebo rostlina umře.

Marie z Moravy | 12.08.2009 19:04
lepkavý,šedý povlak na Phalenopsisu Prosím o určení škůdce nebo choroby,která zasáhla jinak nádherně rostoucí a kvetoucí Phalenopsis.Na rubní straně jsou větí i menší šedé skvrny,na některých jsou lepkavé nesladké kapičky.Pouhým pohledem nic nevidím.Kdo jste to měli,prosím poraďte,moc mi na něm záleží.O jednom listu jsem věděla už na jaře,po dovolené jsem se zděsila,zasáhlo to téměř celou rostlinu.Moc děkuji .

Černá Dana | 20.11.2009 17:28
Orchidej Dostala jsem k narozeninám orchidej. Bylo mi řečeno, že jednou za měsíc jí mám pořádně prolít ve vaně, nechat odkapat a dále jen rosit listy. Zdá se mi, že květy osichají. Jak správně tuto kytku zalévat:

Šrolová Marie | 13.04.2010 08:12
dotaz Prosím o radu. Mám orchidej, která mi kvete Již 2 roky bez přestání. Ale začaly žloutnou listy. Čím to je a jak tomu zabránit. Děkuji.

Dita Vesela,Jaroslavice | 20.03.2011 13:26
skudce na kvetech orchideje phalenopsis Na kvetech orchideje se mi objevili tecky,zadneho broucka jsme nenasli,kytka jinak vypada zdrave.

Kančev | 06.11.2012 13:43
orchidej Lze pěstovat orchideje v akvátium,můžou se dát bez květináčú,poraďte,co dát za dekoraci.Dík Kančev zdenokancev@seznam.cz

Janina | 05.03.2013 07:42
množení orchidejí množení orchidejí

Filip | 11.04.2014 23:59
Re: Jak pěstovat doma orchideje Dobrý večer nevíte náhodou někdo jak množit orchideje.Nějak na to nemůžu přijít.


Přidat komentář