Gerbery - pěstování

I vy si můžete velmi oblíbenou květinu k řezu - Gerberu jamesonii vypěstovat sami doma a těšit se z krásných barevných květů s výrazným žlutým středem. Pěstování gerber je poměrně jednoduché.

Gerbera v historii

Historie gerbery sahá do 18. století, kdy byla poprvé popsána botanikem Gronoviem. Ten tuto květinu pojmenoval po svém příteli, dánském botanikovi Traugottu Gerberovi. Celoročně vyžadují gerbery velmi světlé místo, snáší i přímé slunce. Během léta lze pěstovat gerbery venku. V létě stačí gerberám běžné teploty mezi 15 až 30°C (optimum je mezi 18 až 22°C), v zimě nejlépe 8 až 10°C, nejméně však a pouze krátkodobě 5°C. Má-li gerbera kvést i v zimním období, je třeba teplotu zvýšit nad 10°C, aby došlo k vývoji poupat.

Gerbery a jak je zalévat

Během vegetace musíme udržovat substrát stále mírně vlhký, gerberám škodí přeschnutí i přemokření, v zimě zalévat jen tak, aby substrát zcela nevyschl. K zálivce by měla být použita měkká voda o pokojové teplotě. Ideální relativní vlhkost vzduchu pro pěstování gerber je 50 až 70%.

Gerbery - hnojení a substrát

Rostlinu stačí od března do srpna jednou za dva týdny přihnojovat. Nejvhodnější pro pěstování gerber jsou rašelinové substráty. Mladé rostliny se přesazují i 2x ročně, starší stačí přesadit 1x za 2 roky.

Množení gerber

Gerbery množíme dělením starších rostlin, řízkováním nebo semeny. Řízky zakořeňují při teplotách okolo 22 až 24°C, k jejich zasazení je však nutné použít dobře dezinfikovaný substrát, protože bývají velmi často napadány houbami. Semena vyséváme na jaře, klíčí za 14 až 20 dní. Teplota při klíčení by měla být 18 až 24°C. Semena je nutné zasít co nejdříve po dozrání, neboť velmi rychle ztrácí klíčivost. Asi 4 týdny po vzejití se malé gerbery přesazují a dál se pěstují při teplotách okolo 20°C.

Gerbery - choroby a škůdci

Gerbera je velmi často napadána houbami, plísněmi, sviluškami, mšicemi, třásněnkami.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21361 (zahrada-bydleni.cz#8752)


Diskuze a zkušenosti

Robert Kapica | 03.03.2010 15:46
Jak najít škůdce? Když se rostliny prodávají v obalu, tak jak mám vidět škůdce na spodu listů? A jak se proti ním vůbec bojuje?

markova | 09.04.2014 13:23
Re: Gerbery - pěstování usychají mi u gerbery okraje listu nevím co s ní dělat


Přidat komentář