Fittonie - pěstování

Fittonie má ráda vodu, a proto by zemina v květináči neměla nikdy vyschnout. Pěstujeme-li rostlinu při nízké teplotě omezíme i zálivku. V létě hnojíme fittonii 1x za 14 dní polovinou dávky speciálního tekutého hnojiva pro pokojové rostliny.

Fittonie - pěstování

Fittonie k nám byli přivezeny roku 1867 z deštných pralesů v Peru a své jméno tyto rostliny zdědily po Elizabeth a Sáře Fittonových. Fittonie má ráda světlo nebo polostín. Na tmavém místě bledne barva listů. Před přímým sluncem rostlinu musíme chránit. Fittonie je teplomilná rostlina, teplota při pěstování by neměla klesnout pod 18°C. V létě je optimální teplota kolem 20 až 24°C, v zimě 18 až 20°C. Fittonie nesnáší průvan ani prudké změny teploty.

Fittonie - zalévání

Fittonie má ráda vodu, a proto by zemina v květináči neměla nikdy vyschnout. Pěstujeme-li rostlinu při nízké teplotě omezíme i zálivku. Vydatně zaléváme měkkou odstátou vodou. Pokud nemá rostlina dostatečnou zálivku, listy odspodu žloutnou. Rostlina potřebuje vysokou vlhkost vzduchu (až 85%). Fittonie jsou tropické rostliny, a proto potřebují denně rosit její nadzemní části.

Fittonie - hnojení a substrát

V létě hnojíme fittonii 1x za 14 dní polovinou dávky speciálního tekutého hnojiva pro pokojové rostliny, rozpuštěného ve vodě. Přesazujeme je na jaře, 1x za rok. Dno květináče vysypeme malými kamínky, aby mohla odtékat přebytečná voda, zeminu při přesazování příliš nestlačujeme. Fittonie má ráda lehkou a propustnou zeminu z části složenou z rašeliny. Nejvhodnější pěstební substrát se skládá z 1 dílu listovky, 1 dílu rašeliny, 1 dílu kompostové zeminy a 1 dílu písku. Ideální Ph substrátu pro pěstování fittonie je 5,5 – 6,5.

Fittonie - množení

Rostlinu rozmnožujeme dělením kořenů rostliny a nebo také z vrcholových řízků odebraných na jaře. Rostlina velmi dobře zakořeňuje. Vhodné pro lepší zakořenění fittonie množené vrcholovými stonkovými řízky je, abychom konce rostlin namočili do stimulátoru a nové rostlinky přikryli průhlednou fólií.

Fittonie - choroby a škůdci

Mezi nejznámější škůdce, kteří na rostlině škodí jsou svilušky, třásněnky, červci, mšice a červci.

Fittonie - druhy

  • Fittonia albivensis
  • Fittonia albivensis "Argyroneura"
  • Fittonia albivensis "Verschaffeltii"
  • Fittonia argyroneura
  • Fittonia gigantea
  • Fittonia verschaffeltii

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21366 (zahrada-bydleni.cz#8855)


Diskuze a zkušenosti

Markéta | 15.12.2012 10:49
je Fittonia jedovatá? Dobrý den, mám doma kočku a chtěla jsem se zeptat jestli není tato rostlina jedovatá, děkuji


Přidat komentář