Citrus - pěstování, množení, hnojení

Rostlina citrusu má ráda vodu, a proto by zemina v květináči neměla nikdy vyschnout. Pěstujeme-li citrus při nízké teplotě, omezíme i zálivku. Vydatně zaléváme měkkou, odstátou vodou.

Citrus a rady pro pěstování

Citrusy pochází z Asie a jsou rozšířené po celých tropických a subtropických pásmech. Citrusy jsou stálozelené, bohatě rozvětvené keře, které dorůstají výšky až tří metrů. Velmi důležité při pěstování citrusů je období vegetačního klidu, které trvá od poloviny listopadu do druhé poloviny února, kdy by se teplota měla pohybovat mezi 3 až 10°C. 

Citrus přes zimu

Přes zimní období přestaneme citrus téměř zalévat. Je-li teplota o něco vyšší (maximálně však 16 až 18°C), dodávejte rostlině menší zálivku, současně však dbejte na to, aby rostlina měla dostatek světla. 

Citrus v létě

Přes léto mohou být citrusy na venkovním stanovišti. Rostlina má ráda vysokou vlhkost vzduchu. Citrusy nesnáší průvan. Rostliny byste měli od počátku pěstovat na stanovišti, kde je chcete pěstovat i v budoucnu, aby se přizpůsobily podmínkám na tomto stanovišti. Každé přemístění rostliny na jiné místo s odlišnými podmínkami vyvolá rostlině šok, kterému se musí rostlina přizpůsobit a ne vždy se jí to úspěšně povede.

Citrus - jak zalévat citrus

Rostlina má ráda vodu, a proto by zemina v květináči neměla nikdy vyschnout. Pěstujeme-li citrus při nízké teplotě, omezíme i zálivku. Vydatně zaléváme měkkou, odstátou vodou. Pokud nemá citrus dostatečnou zálivku, listy odspodu žloutnou nebo se na nich objevují skvrny. V pěstební nádobě musí být dobrá drenáž, abychom mohli zabránit přemokření rostlin.

Citrus - hnojení a substrát pro citrus

V létě hnojíme citrus jedenkrát za 14 dní polovinou dávky speciálního tekutého hnojiva pro citrusovité rostliny, rozpuštěného ve vodě. Výživu je dobré občas doplnit speciálním hnojivem obsahující stopové prvky. Citrusy vyžadují substrát s velkým podílem živin, minerálních látek a stopových prvků. Je vhodné zakoupit si v zahradnictví již předem připravenou směs určenou speciálně pro pěstování citrusů.

Citrus – množení

Při každém přesazení se doporučuje použít o dva až čtyři centimetry větší květináč, aby citrus mohl přizpůsobit kořenový bal své výšce. Citroník, některé druhy pomerančovníku a mandarinky se rozmnožují vrcholovými řízky, které se po odebrání z mateřské rostliny pěstují v teplém substrátu (20 - 25°C). Toto pěstování je velmi obtížné, protože mnoho druhů citrusů špatně zakořeňuje.

Citrus a pěstování ze semen

Pěstování citrusů ze semen je ještě složitější a časově mnohem náročnější. Ideální je si zakoupit mladou rostlinu citrusu v květinářství. Zkušení pěstitelé citrusů si rostlinky sami roubují. Jako podnož se často používá kubánský pomeranč, který lépe snášejí domácí teplejší prostředí. Po naroubování je nutné zapěstovat novou korunku (zaštipováním a řezem se vytvoří rozvětvení, které obvykle plodí).

Jak kvetou citrusy

Citrusy kvetou během celého roku, záleží na druhu a kultuře. Květy a listy všech citrusů krásně voní. Po rozemnutí listu mezi prsty, lze často určit, zda-li se jedná o pomerančovník nebo citrónovník.

Citrus a jeho choroby a škůdci

V bytech jsou rostliny napadány zejména sviluškou a puklicí, které se objevují převážně v zimě. Mezi choroby, kterými citrusy trpí patří chloróza (vadnutí listů), které většinou signalizuje nedostatek železa nebo nadbytek vápníku v substrátu. Listy citrusů obvykle hnědnou při příliš nízkých teplotách.

Citrus a druhy citrusů

  • Citrus deliciosa - mandarinka
  • Citrus reticulata - mandarinka
  • Citrus limon - citroník
  • Citrus limon „Meyeri”
  • Citrus sinensis - pomerančovník
  • Citrus mitis – zakrslý pomerančovník
  • Citrus x paradisi - grapefruit

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21390 (zahrada-bydleni.cz#9346)


Diskuze a zkušenosti

Čenda | 18.08.2015 09:46
Re: Citrus - pěstování, množení, hnojení Pěstuji citrusy - od minipomerančů až po citrony, které váží 1,6 kg. Ač máme železitou vodu, zjistil jsem, že rostlinám žloutnou listy, což je způsobeno nedostatkem železa a možná i hořčíku. Jednou za čas dám do postřikovače směs MgSO4 a zelené skalice /FeSO4/ a je po problému. Škoda, že nelze vložit obrázky.. Hodně pěstebních úspěchů. Čenda


Přidat komentář