Buxus - stříhání buxusů, pěstování a množení

Buxus sempervirens – charakteristika buxus. Přezimování, množení, výsadba, přesazování buxus. Škůdci, řez, zálivka, umístění a charakteristika buxus. Zimostráz je vděčná, nenáročná rostlina.

Buxus sempervirens – charakteristika buxus

U nás tvoří zimostráz výhradně keře, roste pomalu. Pravidelně stavěné větve skoro zanikají pod hustým drobným olistěním. Zimostráz působí vážně a strnule. Listy neopadávají, jsou kožovité, vstřícně postavené, celokrajné a drobné. Převažuje tmavší zelené zbarvení. Květy jsou nevýrazné žlutozelené, uspořádané v úžlabních svazečcích. Plod v podobě tobolky nemá výrazný okrasný význam.

Buxus sempervirens - umístění buxus

Zimostráz je vděčná, nenáročná rostlina, která roste poměrně dobře v zastíněné poloze bez nároků na půdní podmínky. Dokonce snáší bez újmy na svém vzhledu i znečistěné ovzduší, poškozuje ho pouze psí moč.

Buxus sempervirens – výsadba buxus

Buxusy vysazujeme většinou s kořenovým balem v předjaří. Po výsadbě zajistíme pravidelnou zálivku.

Buxus sempervirens – škůdci buxus

Zimostráz často napadají škůdci, kteří způsobují deformace listů. Aplikujeme opakovaně postřik v květnu a červnu. Deformované části sestřihneme a ihned spálíme. Keře také napadají mšice a puklice. ## Buxus sempervirens - přesazování buxus

Protože buxusy rostou pomalu, přesazují se podle potřeby. Pěstební substrát by měl obsahovat **2 díly drnovky, 1 díl listovky, 1 díl kompostové zeminy a 1 díl písku. **

Buxus sempervirens – řez buxus

Řez proveďte brzy zjara před rašením nových výhonů. První řez by měl být dost hluboký. Jde o to, aby se sazenice pěkně rozvětvila a zhoustla do stran.

Buxus sempervirens - zálivka buxus

Buxus vyžaduje pravidelnou zálivku. ## Buxus sempervirens - přezimování buxus

Buxus přezimuje na chráněném místě v záhonu v půdě nebo při nízké teplotě v bezmrazé světlé místnosti.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21402 (zahrada-bydleni.cz#9603)


Diskuze a zkušenosti

Milan | 14.05.2013 07:02
BUXUS Dobrý den, chci se zeptat, zda lze buxus totálně omladit. Tím myslím zmlazení řezem téměř u země. Má z něj nízký živý plot cca 50 cm vysoký, oddělující předzahrádku od chodníku a je po zimě a neukázněné omladiny celkem zdevastovaný. Sem z Vysočiny a tak je zde jaro teprve v rozpuku. Děkuji za odpověď a přeji fajn den.

Anonym | 26.04.2014 15:47
Re: Buxus - stříhání buxusů, pěstování a množení Buxus lze sestříhat až do starého dřeva v předjaří - teď ( konec dubna ) je už je trochu pozdě, ale pokud není příliš \"na ráně\", můžete to zkusit.

Karel | 28.04.2014 01:13
Buxus pozor na sluníčko - Zlimostráz Buxus se musí sestříhat opatrně. Nejlépe ještě než příjde jaro. Každopádně, když to přeženete, tak hrozí vyhynutí celých částí. Hlavně pokud je už hodně slunce. Je potřeba také dát pozor na Bejlomorku zimostrázovou, která klade vajíčka začátkem června do mladých listů na koncích výhonů. Brzy se jejich přítomnost projevuje puchýřkovitě vyklenutými útvary, které poskytují úkryt larvám až do května následujícího roku. Při silném napadení mohou listy opadávat. Jinak Zimostráz dorůstá až do výšky 10 metrů.

Květa | 26.05.2014 09:26
Re: Buxus - stříhání buxusů, pěstování a množení Prosím Vás o radu - zasadili jsme živý plot z busuxu - výška zhruba 50 cm - první měsíc rostl bez problému a nyní začínají listy hnědnout a rezivět zevnitř vždy na vniřtřním stonku a postupně u všech keřů. Nevíme si rady co s tím...keře jsou na dost slunném místě - tak nevím jestli více zalévat nebo jsou něčím napadeny, ale to se mi nezdá...prosím poraďte neradi bychom o plot přišli...děkuji Květa

Pavla | 14.05.2015 17:34
Re: Buxus - stříhání buxusů, pěstování a množení Na našem živém plotě z buxusu se objevilo něco, co vypadá jako mšice a produkuje to bílé vlákno ( vatu) Nikdy to tam nebylo, poradíte co s tím? Děkuji Pavla


Přidat komentář