Begonie - pěstování

Begonie - pro založení květů jsou optimální teploty kolem 20 až 22 °C ve dne a 18 až 20 °C. Rostlina špatně snáší náhlé změny teploty a průvan.Substrát by měl být kyprý, dobře propustný s vyšším podílem rašeliny (pH 5,5 až 6,5) .

Begonie- pěstování

Begonie patří mezi nejnápadnější balkónové květiny. K nám byly přivezeny z horkých tropů Asie, Afriky a Ameriky. Vzrůst, velikost a barva květů begonií se velmi liší.

Begonie - umístění

Begónie vyžaduje jasné světlo, především v létě ale musíme rostlinu chránit před přímým slunečním zářením.

Begonie - vhodná teplota

Průměrná pokojová teplota pro pěstování je okolo 20 °C nejlépe po celý rok, v zimě minimálně alespoň 18 °C, teplota nesmí klesnout pod 15 °C. Pro založení květů jsou optimální teploty kolem 20 až 22 °C ve dne a 18 až 20 °C. Rostlina špatně snáší náhlé změny teploty a průvan!

Begonie - zalévání

Substrát by neměl nikdy zcela vyschnout, zaléváme hned, když vyschne povrch substrátu. K zalévání begónií je dobré používat měkkou vodu pokojové teploty a při zalévání bychom neměli lít vodu na listy. V době odpočinku zaléváme méně. Rostlině nesvědčí příliš suchý vzduch.

Begonie - přesazování

Begónie přesazujeme jednou za rok, nejlépe na jaře nebo v létě. Substrát by měl být kyprý, dobře propustný s vyšším podílem rašeliny (pH 5,5 až 6,5) . Doporučuje se pro pěstování také směs rašeliny a minerální zeminy smíchané v poměru 2 až 3:1. Rostliny jsou poměrně náročné na živiny, nesnáší vysoký obsah solí v substrátu.

Begonie - množení

Begonie se rozmnožují řízkováním a semeny. Hlíznaté begonie se kromě toho rozmnožují také dělením hlíz. Hlíza se rozřízne na polovinu tak, aby obě části měly výhonky a kořeny. Řez se zasype uhlím nebo sírou. Hlízy se sázejí tak, aby jejich vrcholek lehce vyčníval nad úrovní půdy.

Begonie -choroby a škůdci

Skvrny zpočátku hnědé, pak šedé a plesnivé

Příčinou je Botrytis. Begónii vždy od ostatních rostlin vzdalte a na napadené listy použijte systémový fungicid. Plíseň šedá se více šíří, jestliže má rostlina nedostatek světla a pokud má své stanoviště v neprovětrávaných místech s vyšší vzdušnou vlhkostí.

Begonie - škůdci

Begónie bývají nejčastěji napadány mšicemi a sviluškami.

Žloutnutí listů begonie

Rostlina má příliš málo světla a příliš málo nebo příliš mnoho vody.

Stonky jsou slabé a vytáhlé

Rostlina má nedostatek světla.

Špičky listů hnědnou

Příčinou je příliš suchý vzduch.

Světlé a zahnívající listy

Příčinou je příliš mnoho vody při zálivce.

Bílé práškovité skvrny

Příčinou jsou padlí. Begónii vždy od ostatních rostlin vzdalte. Nezapomeňte jí napadené listy odstranit a použijte systémový fungicid. Okolí rostliny častěji provětrávejte a vyvarujte rostlinu příliš chladnému stanovišti.

Poupata opadávají

Příčinou je buď příliš suchý vzduch, nebo nedostatečná zálivka.

Rostlina hyne

Nejčastějšími příčinami bývá hniloba kořenů v důsledku častěji mokrého substrátu. Mohou jimi však také být kořenová háďátka (bobulovité zduření na kořenech) nebo larva lalokonosce (požerky hlíz).

Begonie - druhy begónií

 • Begonia semperflorens
 • Begonia glaucophyla
 • Begonia lorraine
 • Begonia tuberhybrida
 • Begonia x elatior
 • Begonia 'Alma', 'Renaissance', Schwabenland', 'Susi', 'Goldstar'
 • Begonia limmingheana
 • Begonia corallina
 • Begonia serratipetala
 • Begonia metallica
 • Begonia egregia
 • Begonia coccinea
 • Begonia 'Comte de Miribel'

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21357 (zahrada-bydleni.cz#6497)


Diskuze a zkušenosti

Jarka | 26.02.2009 16:51
..... Potřebovala bych vědět, kdy je nejlépe přesedit zazimované begonie do květináče.Předem děkuji za radu.

Bibio | 22.03.2009 20:26
begonie pěstování Koupila jsem suché hlízy begonií jak mám přesně postupovat máčet ve vodě nebo dát klíčit do mokrého substrátu a nebo přímo do truhlíku a jak hluboko do substrátu ? Děkuji

Eva Koš´tálová | 26.09.2009 21:49
POTŘEBUJI RADU Dobrý večer, mohl by mě někdo poradit jak uskladnit na zimu begonie,mám je letos poprvé,moc děkují Eva


Přidat komentář