Tymián obecný - Thymus vulgaris

Tymián působí proti průjmům, nadýmání, při zánětech zažívacího traktu. Mírní kašel, působí protizánětlivě. Tymián je jedna z nejsilněji působících rostlinných antiseptických bylin, účinná proti bakteriím, plísním, střevním prvokům a parazitům.

Tymián obecný - Thymus vulgaris

Ve Francii tymiánu obecnému říkají penicilin chudých. Je jednou z nejsilněji antibioticky působících bylin. V lidovém léčitelství patří tymián mezi nejspolehlivější prostředky při chorobách horních cest dýchacích, kašli a bronchitidě.

Lidové názvy tymiánu obecného

Tymiánu obecnému se také říká démut, démuť, douška vlašská, dymián, dymiánek, mateřídouška římská, mateřídouška vlašská, thým vonný a tymiánek.

Sběr a sušení tymiánu obecného

Nať tymiánu se sbírá od května do srpna. Suší se v silnějších vrstvách (až 30 centimetrů) na přímém slunci, nebo umělým teplem do teploty 40°C.

Účinné látky

Tymián obsahuje poměrně velké množství silice obsahující tymol (až 3,5%) , cymol, karvakrol, a-pinén, linalol, borneol a cineol; až 10 % tříslovin, organické kyseliny, hořčiny, saponiny, flavonoidy.

Použití tymiánu obecného

Tymián působí proti průjmům, nadýmání, při zánětech zažívacího traktu. Mírní kašel, působí protizánětlivě. Tymián je jedna z nejsilněji působících rostlinných antiseptických bylin, účinná proti bakteriím, plísním, střevním prvokům a parazitům.

Tymiánový čaj

1 plnou lžíci tymiánu vložíme do hrnečku se 150 ml studené vody a pomalu přivedeme k varu. Poté sejmeme ze sporáku a necháme 10 minut louhovat. Scedíme a osladíme medem.

Domácí tymiánové kapky

150g čerstvě nasekané natě tymiánu dáme do zavařovací sklenice. Přidáme 300ml čistého alkoholu z lékárny a vše necháme jeden týden odpočívat. Čas od času obsah sklenice promícháme. Po týdnu scedíme, zředíme s 300ml převařené vody a naplníme do malých skleniček, které uchováme v chladu a temnu.

Tymián k inhalaci

1l vody přivedeme k varu a přidáme 3 lžíce tymiánu. Hrnec odstavíme ze sporáku. Vše necháme asi 10min louhovat. Připravený nálev vlijeme do misky a inhalujeme.

Koupel s tymiánem

Do většího hrnce dáme 1 – 2 hrsti čerstvého nebo sušeného tymiánu. Přilijeme 2 -3l vařící vody, 10min necháme louhovat a nakonec scedíme. Tento koncentrát přilijeme do teplé vody ve vaně.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21324 (zahrada-bydleni.cz#6862)


Přidat komentář