Šťovík kyselý - použití

Ze šťovíku se sbírají pouze listy, a to nejlépe v době od dubna do května. Rostlina obsahuje viramín C, minerální látky, organické kyseliny a mnoho dalších. Rozmačkaný na kaši se ve formě obkladů používá k léčba lupénky a kožních onemocnění.

Šťovík kyselý – jak ho poznáme?

Šťovíků je spousta druhů, ale jen šťovík kyselý je jedlý a ve správné míře dokonce i zdraví prospěšný. Měří 30 až 100 cm a roste na přímém dlouhém stonku. Listy jsou dlouhé, květy malé. Obdobím rozkvětu je květen až červenec.

Šťovík kyselý – kde ho najdeme?

Šťovík neboli kyseláč, jak se mu lidově říká, najdeme na loukách, pastvinách a vlhčích místech v blízkosti řek.

Šťovík kyselý a jeho léčebné účinky

Ze šťovíku se sbírají pouze listy, a to nejlépe v době od dubna do května. Rostlina obsahuje viramín C, minerální látky, organické kyseliny a mnoho dalších. Rozmačkaný na kaši se ve formě obkladů používá k léčba lupénky a kožních onemocnění, dále pročišťuje krev a podporuje trávení. Konzumace velkých dávek šťovíku však zdraví prospěšná není.

Šťovík kyselý a použití v kuchyni

Šťovík se používá do omáček, polévek, salátů i pomazánek. Výborné je maso obalené ve šťovíku a zapečené.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21300 (zahrada-bydleni.cz#6254)


Diskuze a zkušenosti

Jan Majkút | 10.02.2012 07:35
Šťovík kyselý - Použití Dobrý den, nikde na internetu ba ani v knihách jsem se nedočetl o využití květů. V mládí mi při průjmu poradila jedna kořenářka že si mám tyto rezavé přírodou uschlé kvítky zalít jako čaj a vypít. Vždy po požití se jde pak jen jednou na záchod a pak je klid. Už to používám (já a mí přátelé) spoustu let a vždy to zabere. Tak nevím, jestli by se nemněli přepsat učebnice a články? Jinak vřele doporučuji čtačí na čaj to co vleze do čtyř prstů při stažení z tvrdého stonku, a nemusí se sladit ten čaj - je to i jemně nasládlé.

jiří krist | 17.04.2014 10:06
Re: Šťovík kyselý - použití Dobrý den, měl jsem velké potíže s průjmem a lékaři si nevěděli rady. Začal jsem silně hubnout a měl jsem narušenou krvetvorbu. Až na radu jedné starší paní jsem si udělal čaj z květů šťovíku a vše se srovnalo. Všem doporučuji.


Přidat komentář