Prvosenka jarní

Účinné látky obsažené v prvosence jarní pomáhají při uvolňování hlenů a mají rovněž močopudný a slabě projímavý účinek. Kořen je výborným lékem na odkašlávání, při bronchitidě, zánětech horních cest dýchacích.

Prvosenka jarní - Primula veris

Prvosenka jarní (Primula veris) je chráněnou rostlinou České republiky. Květy voní a svou žlutou barvou patří mezi první posly jara, společně s pampeliškou a podbělem.

Lidové názvy prvosenky jarní

Petrklíč, primulka, housátka.

Sběr a sušení

Sbíráme květenství bez stonku (duben – květen), oddenek s kořeny (březen – duben) . Sběr chráněné prvosenky jarní u nás není povolen, můžeme pouze sbírat prvosenky pěstované na svých zahrádkách. Květy primule se musí sušit rychle ve slabých vrstvách ve stínu, teplota při sušení nesmí být vyšší než 35°C.

Účinné látky obsažené v prvosence jarní

Prvosenka obsahuje hlavně saponin, glykosidy, primverin,  primulaverin a stopy silice.

Použití prvosenky jarní

Účinné látky obsažené v prvosence jarní pomáhají při uvolňování hlenů a mají rovněž močopudný a slabě projímavý účinek. Kořen je výborným lékem na odkašlávání, při bronchitidě, zánětech horních cest dýchacích, při onemocnění močového měchýře, močových kamenech, revmatizmu, dně a vodnatelnosti.

Čaj z prvosenky jarní

2 lžičky květů nebo řezané natě prvosenky přelijeme ¼ l vařící vody a necháme 15 minut louhovat. Čaj pijeme vlažný, pouze 1 šálek denně.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21335 (zahrada-bydleni.cz#6917)


Přidat komentář