Pivoňka lékařská - Paeonia officinalis

Květy pivoňky sbíráme v červnu , kořen v září a říjnu. Kořen (Radix paeoniae) se rychle omyje a suší se ve stínu nebo při umělé teplotě45°C. Okvětní plátky pivoňky se sbírají kolem 12 hodiny a suší se ve stínu v malé vrstvě nebo při umělé teplotě do 35°C.

Pivoňka lékařská - Paeonia officinalis

Pivoňka lékařská ( Paeonia officinalis ) se běžně používá jako okrasná dřevina , mnozí z Nás ale nevědí, že pivoňka má také léčivé účinky.

Lidové názvy pivoňky lékařské

Pivoňková růže, mariánská růže, růžák.

Sběr pivoňky lékařské

Květy pivoňky sbíráme v červnu , kořen v září a říjnu. Kořen (Radix paeoniae) se rychle omyje a suší se ve stínu nebo při umělé teplotě 45°C. Okvětní plátky pivoňky se sbírají kolem 12 hodiny a suší se ve stínu v malé vrstvě nebo při umělé teplotě do 35°C. Květy pivoňky by měli mít pěknou červenou barvu.

Účinné látky obsažené v pivoňce lékařské

V kořenu pivoňky jsou obsaženy alkaloidy peregrininu, třísloviny, škroby, cukry, organické kyseliny, šťavelan vápenatý, sacharóza, kyselina metarabinová, kalciumoxalát a glykosidy. Květy pivoňky obsahují třísloviny, sliz, peonidin a glukózu.

Použití pivoňky lékařské

V léčitelství se používají především sušené květní plátky červených forem pivoňky lékařské, méně se používá kořen. Čaj z květů se užívá při astmatu, epilepsii, ledvinových kolikách, proti kašli bolestem při dně, čaj z kořene snižuje střevní peristaltiku, napětí hladkých svalů a zmírňuje bolesti. POZOR! ve větší dávce je pivoňka lékařská jedovatá. Je nutné ji užívat pod lékařskou kontrolou.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21333 (zahrada-bydleni.cz#6907)


Přidat komentář