Ostropestřec mariánský - Silybum marianum

Ostropestřec mariánský má ochrannou funkci jaterní tkáně při různé zátěži, zvyšuje vylučování žluči do střev. V léčitelství se používají jeho semena, která jsou zdrojem silymarinu. Sbírají se krátce před úplným dozráním koncem léta.

Ostropestřec mariánský - Silybum marianum

Ostropestřec je prastará léčivá rostlina, která se těšila zvláštní pozornosti zejména v 16. století. Později se na ostropestřec mariánský trochu zapomnělo a teprve v poslední době je mu opět věnována velká pozornost. V antice byl známý pod názvem "silybon".

Lidové názvy

Ostropestřci mariánskému se také říká bejlí panny Marie, bodlák ostrý, bodlák pestrý, kardus Marie, kotlačka, ostropes, podstřel, volče.

Sběr a sušení

V léčitelství se používají jeho semena, která jsou zdrojem silymarinu. Sbírají se krátce před úplným dozráním koncem léta (červenec – srpen) . Sušíme na slunci nebo při umělé teplotě do 35°C.

Účinné látky

Ostropestřec obsahuje silymarin (směs flavolignanů) s převahou silybinu A a silybinu B, flavonoidy, mastný olej, tuky, bílkoviny, hořčiny a biogenní aminy.

Použití

Ostropestřec mariánský má ochrannou funkci jaterní tkáně při různé zátěži, zvyšuje vylučování žluči do střev. Plody ostropestřce (dnes již spíše léčivé přípravky obsahující jejich obsahové látky) jsou doporučovány při poruchách trávení, při poškození jaterní tkáně jedovatými látkami, jako podpůrná léčba chronických jaterních onemocnění a jaterní ciróze (ztvrdnutí tkáně zmnožením vaziva). Účelné je použití ostropestřce při žlučníkových potížích a nechutenství.

Čaj z ostropestřce mariánského

3g rozdrcených sušených semínek zalijeme 250 mililitry vroucí vody. Necháme vyluhovat a poté pijeme 4x až 5x denně, nejlépe před jídlem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21307 (zahrada-bydleni.cz#6718)


Diskuze a zkušenosti

Zuzana | 15.08.2014 10:07
Re: Ostropestřec mariánský - Silybum marianum Mamka Silymarin Duo užívá delší dobu a chválí si ho. Tak jdu na to taky :)


Přidat komentář