Mochna husí - Potentilla anserina

Mochna husí ( Potentilla anserina) je vytrvalá bylina, která se často používá v lidovém léčitelství. Obsahuje mnoho účinných látek , které pomáhají převážně pří křečích a pro zlepšení trávení.

Mochna husí

Mochna husí ( Potentilla anserina) je vytrvalá bylina, která se často používá v lidovém léčitelství. Obsahuje mnoho účinných látek , které pomáhají převážně pří křečích a pro zlepšení trávení.

Lidové povědomí

Mochně husí se také říká husí kvítko, husičky, kačenky, návesníček, protikřečová bylina, stříbrník, stříbrníček.

Kdy je sběr

V léčitelství se používá sušená kvetoucí nať (Herba anserinae), která se sbírá v květnu až červnu.Mochnu sušíme na slunci a nebo při umělé teplotě do 40°C.

Účinné látky

Mochna husí obsahuje katechinové třísloviny, flavonoidy, tormentol, hořčiny, organické kyseliny, cholin, pryskyřici, sliz, vitamín C a další látky.

Využití

Mochna výrazně tlumí křeče, omezuje kapilární krvácení, má protizánětlivý vliv na sliznice, působí žlučopudně, zlepšuje trávení.

Příprava čaje

2 gramy sušené naťi mochny husí zalijeme 150 ml vroucí vody , necháme vyluhovat 10 minut, poté scedíme a podáváme třikrát denně.

Vyšší dávky mohou způsobit žaludeční těžkosti.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21331 (zahrada-bydleni.cz#6897)


Přidat komentář