Lékořice lysá - Glycyrrhiza glabra

V České republice můžete lékořicí najít například na jižní Moravě. Původně pochází lékořice ze Středomoří. V našich zemích se začala pěstovat až v 16. století. Kořeny lékořice lysé se sbírají na podzim. Sušení probíhá při teplotě kolem 30° C.

Lékořice lysá 

Už mnohem déle než 2500 let je lékořice používána v lékařství jak v západní Evropě, tak na Dálném východě. Číňané ji nazývají „praotec bylin” a užívají ji v mnoha receptech, aby pomohli vyvážit ostatní ingredience. Užívá se také na ochucení léků. Název rostliny je složen z řeckých slov „glykys” (sladký) a „rhiza” (kořen), čemuž odpovídá i lidový název „sladké dřevo”.

Lékořice lysá - sladké dřevo

Lékořici lysé se převážně říká sladké dřevo.

Lékořice lysá - účinné látky

Lékořice obsahuje saponiny (5 - 15 %) , flavonoidy , oxykumariny, látky typu estrogenních steroidních hormonů , hořčiny a také sacharidy.

Kdy se sbírá lékořice

V České republice můžete lékořicí najít například na jižní Moravě. Původně pochází lékořice ze Středomoří. V našich zemích se začala pěstovat až v 16. století. Kořeny lékořice lysé se sbírají na podzim. Sušení probíhá při teplotě kolem 30° C.

Využití lékořice

Lékořice je uklidňujícím lékem na zažívání, vhodná jak při žaludečních vředech, tak i při průjmech. Zmírňuje zánět a pomáhá podporovat a obnovovat trávicí proces. Usnadňuje vykašlávání, proto je vhodná na úporné kašle např. při bronchitidě či astmatu. Bylina podporuje tvorbu mnohých hormonů, jako je hydrokortizon, a tak působí protizánětlivě.

  • Dlouhodobé používání lékořice není vhodné, protože nepříznivě ovlivňuje iontovou rovnováhu a vylučování vody z těla.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21338 (zahrada-bydleni.cz#6968)


Diskuze a zkušenosti

jarka | 09.12.2014 20:41
Re: Lékořice lysá - Glycyrrhiza glabra Dobrý večer, koupila jsem si na trzích bylinku, paní mi řekla, že je to lékořice, listy byly podobné kopru i tak chutnaly, prý se z nich v Německu dělá čaj, rostlinka mi vydržela v květináči tři měsíce, na parapetu, potom uschla, nevím, co jsem to vlastně koupila, ani na internetu není žádná zmínka o bylince která by se jmenovala lékořice. Děkuji za odpověď.


Přidat komentář